Bombowa współpraca naukowa

Opublikowano: 31.10.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1848

Specjaliści w zakresie materiałów wybuchowych połączą siły w badaniach nad bezpiecznym stosowaniem, transportem i przechowywaniem materiałów wybuchowych. Takie materiały są wykorzystywane nie tylko w wojsku, ale i np. w górnictwie. Współpracę naukową ułatwi reaktywowana właśnie Sekcja Materiałów Wysokoenergetycznych Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Badania będą prowadzić wspólnie naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Przemysłu Organicznego – Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia. Przewodniczącym sekcji został dr inż. Mateusz Szala z Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT.

Jak wyjaśnia dr inż. Szala, wojskowe uczelnie i instytuty opracowują i wdrażają nowe materiały wybuchowe głównie do celów wojskowych. Jednak poza doskonaleniem siły amunicji, naukowcy starają się opracować kompozycje bezpieczniejsze w stosowaniu dla własnych żołnierzy i sprzętu.

Politechnika Warszawska analizuje i prognozuje, ile czasu można bezpiecznie przechowywać materiał wybuchowy – wojskowy lub górniczy. Naukowcy wykonują np. badania tzw. przyspieszonego starzenia i dokonują potrzebnych obliczeń, aby określić czas przydatności do użycia materiału wybuchowego lub całej formy użytkowej.

Badaniami ADR, czyli dopuszczeniem materiałów niebezpiecznych do transportu, zajmuje się Instytut Przemysłu Organicznego – Sieć Badawcza Łukasiewicz. Specjaliści określają, czy dany ładunek w ogóle może być przewożony np. drogą kolejową, transportem kołowym lub morskim i co należy zrobić, aby było to bezpieczne.

Z transportem związane są m.in. badania nad bezpieczeństwem poduszek powietrznych w samochodach. „Każdy z nas ma w swoim samochodzie poduszki powietrzne, które są tak naprawdę poduszkami azotowymi. Azot, który je wypełnia podczas zderzenia, jest generowany w wyniku reakcji wybuchowej. Wymagany bardzo krótki czas działania poduszki powietrznej wymusza zastosowanie materiału wybuchowego” – tłumaczy dr inż. Szala.

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki, podobnie jak WAT, zajmuje się rozwojem i badaniem środków bojowych.

Zdaniem przewodniczącego sekcji, ponowna integracja chemików specjalizujących się w nowych materiałach i kompozycjach wybuchowy ułatwi im wymianę doświadczeń i wspólnie występowanie o krajowe i zagraniczne projekty naukowe. Łatwiej będzie też przygotowywać publikacje do najlepszych czasopism naukowych.

Autorstwo: Karolina Duszczyk
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.