Naukowcy z Wrocławia chcą kontrolować apetyt zapachami

Opublikowano: 09.02.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1124

W Katedrze Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu rozpoczyna się ostatni etap badań nad zapachami regulującymi apetyt. Zespół doktora Jacka Łyczko będzie sprawdzał, jak konsumenci reagują na zapachowe prototypy, z których 12 ma pobudzać apetyt, a 4 będą go zmniejszały. Zapachy takie mogą się przydać np. seniorom, którzy mają problemy z apetytem, jak i osobom otyłym, które chciałyby mniej jeść.

Nowe zapachy powstały z naturalnych olejków eterycznych oraz aromatów spożywczych. „Naszym celem nie jest odstraszenie ludzi od jedzenia, wywoływanie negatywnych skojarzeń czy poczucia winy u osób ze zbyt dużą masą ciała. Chcemy wywołać uczucie sytości, które będzie kojarzyło się np. ze zjedzeniem pysznego, ale kalorycznego deseru. Chcemy też skierować ich apetyt na zdrowsze produkty. Żeby miały na przykład ochotę na pełnoziarniste pieczywo, a nie na białą bułkę. Dzięki temu będą jadły mniej i lepiej” – tłumaczy doktor Łyczko.

Zapachy mają być alternatywą dla suplementów regulujących apetyt. Jak bowiem mówi naukowiec, skuteczność suplementów albo jest dyskusyjna, albo mają one wiele skutków ubocznych.

Badania nad zapachami, o których rozpoczęciu informowaliśmy przed laty, trwają od 2021 roku. Najpierw naukowcy zorganizowali badania ankietowe, w których pytano Polaków, jakie aromaty kojarzą im się ze smacznym jedzeniem. Następnie skomponowano odpowiednie zapachy, które po przeanalizowaniu pod względem chemicznym, dano do oceny ekspertom. Ponadto za pomocą rezonansu magnetycznego sprawdzono wpływ poszczególnych zapachów na ludzki mózg.

Analizy chemiczne wykazały, że największy potencjał stymulowania apetytu miały kwasy organiczne (C6, C8, C9), liniowe aldehydy (C7, C8, C10 i C12), limonen, furfural, α-pinen, benzaldehyd i 6-metylo-5-hepten-2-on. Natomiast najlepiej hamowały apetyt zapachy owocowe (np. octan izoamylu), kwiatowe (np. α-terpineol, linalol), ziołowe (np. β-pinen, kamfora, karwon) i balsamiczne (np. 2-acetylofuran).

„Na podstawie analiz chemicznych i badania konsumenckiego zaprojektowano więc 26 prototypów regulujących apetyt, które zostały ocenione przez panel sensoryczny. W rezultacie, 12 z nich zostało ocenionych jako te z potencjałem do stymulowania apetytu, 4 jako te z potencjałem do zmniejszania apetytu” – wyjaśnia Łyczko.

Obecnie trwa rekrutacja do badań konsumenckich. W pierwszym ich etapie uczestnicy otrzymają próbki do powąchania i wypełnią kwestionariusz, w etapie drugim po powąchaniu próbek uczestnikom zostanie zaoferowany posiłek. Do uczestnictwa w badaniach zgłosić mogą się osoby w wieku 65+ oraz te nadwagą lub otyłością. Za udział w badaniu przewidziane jest wynagrodzenie. Zgłoszenia: [email protected] lub telefonicznie: 713 201 000.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stary Kulas 09.02.2024 20:05

    Ciekawe jakie zaklęcie będzie użyte żeby pusty żołądek dawał wrażenie pełnego… bo z nauką nie ma to wiele wspólenego.
    PS. Jeśli natoopmiast chodzi o to by grubasy nie miały apatetytu i mniej jadły, to powinni najpierw sprawdzić dlaczego jedzą. Prawie 100% grubasów je z przyczyn psychologicznych, a nie fizjologicznych.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.