Naukowcy udowodnili legendę Aborygenów

Opublikowano: 07.03.2020 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1599

Przekazywane drogą ustną opowieści na temat herosów i wielkich bitew, takie jak chociażby „Iliada” i „Odyseja”, od zawsze fascynowały szerokie rzesze ludzi. Nie inaczej było w przypadku historii przekazywanej od pokoleń przez rdzennych mieszkańców Australii z ludu Gunditjmara. Okazuje się bowiem, że ich starożytna opowieść niszczącej eksplozji wulkanicznej ma pokrycie w faktach naukowych.

Dzięki nowym pomiarom minerałów znajdujących się w obszarze życia tego ludu, australijscy badacze odkryli ślady dwóch erupcji wulkanicznych sprzed 37 tysięcy lat. Oznacza to, iż opowieść o boskiej istocie, która przeistoczyła się w wulkan opowiadana z pokolenia na pokolenie przez lud Gunditjmara to najstarsza znana ludzkości opowieść, która została wsparta naukowymi dowodami. Badanie na ten temat zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym „Geology”.

Do tej pory większość artefaktów pozostałych po dawnych mieszkańcach tego kontynentu pochodzi z datowania radiowęglowego i innych pokrewnych mu metod, przy wykorzystaniu pozostałości starożytnego węgla lub kamiennych zabudowań. Wykorzystanie do badań historycznych tradycji oralnej, przy wsparciu współczesnych metod badawczych może pozwolić na poszerzenie naszej wiedzy na temat historii rodzaju ludzkiego.

Istotna w tym wypadku była nowa metoda datowania argonowego, która daje badaczom nowe sposoby na określanie wieku wulkanicznych skał. Dzięki opowieści aborygenów badacze natrafili na materiał piroklastyczny pochodzący ze wspomnianej erupcji. Datowanie pozwoliło oszacować wiek znalezisk na około 36 tysięcy lat. Wulkany, o których mowa znane są dzisiaj pod nazwą Tower Hill oraz Budj Bim.

Pomimo tego niewątpliwego sukcesu, badacze zauważają, że wszelkie źródła pochodzące z legend powinny być interpretowane ostrożnie. Fakt iż tym razem opowieść Aborygenów miała wsparcie w materialnych dowodach nie świadczy o tym, że wszystkie legendy opowiadają o faktycznych wydarzeniach.

Na podstawie: Doi.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o