Naukowcy pracują nad bateriami kwantowymi

Opublikowano: 15.02.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1178

Naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie udowodnili koncepcję superabsorpcji, jednego z podstawowych zjawisk fizyki kwantowej. Jest to kluczowa idea leżąca u podstaw baterii kwantowych.

Baterie kwantowe mogą pewnego dnia zrewolucjonizować magazynowanie energii, wykorzystując pewien paradoks – im większa bateria, tym szybciej będzie się ładować. Innymi słowy, moc ładowania takich baterii wzrastałaby szybciej niż jej rozmiar, a zatem uzyskalibyśmy nowe metody przyspieszania ładowania.

Tak przynajmniej powinny działać w teorii. Naukowcy nie zdołali dotychczas zademonstrować efektu superabsorpcji na wystarczająco dużą skalę, aby zbudować baterie kwantowe – aż do teraz. Badacze stworzyli właśnie urządzenie testowe z mikrownękami o różnych rozmiarach, które zawierają cząsteczki organiczne. Te z kolei były ładowane z pomocą lasera.

Aktywna warstwa mikrownęki zawiera organiczne materiały półprzewodnikowe, które przechowują energię. U podstaw superabsorbującego efektu baterii kwantowych leży koncepcja, że ​​wszystkie cząsteczki działają wspólnie dzięki tzw. superpozycji kwantowej. Teoretycznie możliwe jest, że im większa bateria, tym szybciej będzie się ładować. Naukowcy wykazali, że w przypadku większych mikrownęk i większej liczby cząsteczek w ich urządzeniu, czas ładowania uległ skróceniu, a zatem potwierdzono tę zależność.

Oczekuje się, że do 2040 roku ludzie będą zużywać o 28% więcej energii w porównaniu z poziomem z 2015 roku, a większość energii nadal będzie pochodzić z paliw kopalnych. Baterie zdolne do jednoczesnego przechwytywania i magazynowania energii zredukowałaby koszty i zmniejszyłaby nieprzewidywalność energii słonecznej. Teraz naukowcy zapowiadają kolejny krok – chcą stworzyć w pełni funkcjonalny prototyp baterii kwantowej.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.