Naukowcy pracują nad bateriami kwantowymi

Naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie udowodnili koncepcję superabsorpcji, jednego z podstawowych zjawisk fizyki kwantowej. Jest to kluczowa idea leżąca u podstaw baterii kwantowych.

Baterie kwantowe mogą pewnego dnia zrewolucjonizować magazynowanie energii, wykorzystując pewien paradoks – im większa bateria, tym szybciej będzie się ładować. Innymi słowy, moc ładowania takich baterii wzrastałaby szybciej niż jej rozmiar, a zatem uzyskalibyśmy nowe metody przyspieszania ładowania.

Tak przynajmniej powinny działać w teorii. Naukowcy nie zdołali dotychczas zademonstrować efektu superabsorpcji na wystarczająco dużą skalę, aby zbudować baterie kwantowe – aż do teraz. Badacze stworzyli właśnie urządzenie testowe z mikrownękami o różnych rozmiarach, które zawierają cząsteczki organiczne. Te z kolei były ładowane z pomocą lasera.

Aktywna warstwa mikrownęki zawiera organiczne materiały półprzewodnikowe, które przechowują energię. U podstaw superabsorbującego efektu baterii kwantowych leży koncepcja, że ​​wszystkie cząsteczki działają wspólnie dzięki tzw. superpozycji kwantowej. Teoretycznie możliwe jest, że im większa bateria, tym szybciej będzie się ładować. Naukowcy wykazali, że w przypadku większych mikrownęk i większej liczby cząsteczek w ich urządzeniu, czas ładowania uległ skróceniu, a zatem potwierdzono tę zależność.

Oczekuje się, że do 2040 roku ludzie będą zużywać o 28% więcej energii w porównaniu z poziomem z 2015 roku, a większość energii nadal będzie pochodzić z paliw kopalnych. Baterie zdolne do jednoczesnego przechwytywania i magazynowania energii zredukowałaby koszty i zmniejszyłaby nieprzewidywalność energii słonecznej. Teraz naukowcy zapowiadają kolejny krok – chcą stworzyć w pełni funkcjonalny prototyp baterii kwantowej.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl