Naukowcy odkryli „mózgi” roślin

Opublikowano: 17.06.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1152

Rośliny mają długą i zawiłą linię ewolucyjną. Rośliny lądowe rozwijały się 450 milionów lat temu, ale rekiny są starsze od drzew. Z kolei kwiaty pojawiły się dopiero w okresie kredowym, a trawa zaczęła wyrastać 40 milionów lat temu.

Z biegiem czasu rośliny wykształciły pewne niesamowite cechy, a nowe badania prowadzone przez Uniwersytet w Birmingham wykazały, że roślina może mieć także „mózg”. Nie w tym samym sensie, w jakim mają go zwierzęta, jednak jest to seria komórek działających jako centrum dowodzenia.

W zarodkach roślinnych odkryto komórki podejmujące kluczowe decyzje względem cyklu życia rośliny. Co najważniejsze, powodują one kiełkowanie, aby uniknąć zbyt wczesnej zimy lub zbyt późnego lata przesyconego konkurującą florą.

W ramach postępowania Narodowej Akademii Nauk badacze po raz pierwszy zlokalizowali wszystkie ważne komórki w roślinie o nazwie Arabidopsis, powszechnie znanej jako rzodkiewnik pospolity. Centrum dowodzenia rozdziela się pomiędzy dwa rodzaje komórek – jedna zachęca nasiona do pozostawania w stanie uśpienia, a druga inicjuje kiełkowanie.

Komórki używają do komunikacji hormonów, oceniając warunki otoczenia wokół nich i decydując, kiedy najlepiej jest rozpoczynać różne procesy. Zespół badawczy korzysta z modelowania matematycznego, aby przewidzieć jak procesy biologiczne będą przebiegać w najbardziej powszechnych scenariuszach. Naukowcy doszli do wniosku, że to właśnie wymiana hormonalna sprawuje kontrolę nad procesem kiełkowania u roślin.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: IFLScience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.