Naukowcy odkryli „mózgi” roślin
Rośliny mają długą i zawiłą linię ewolucyjną. Rośliny lądowe rozwijały się 450 milionów lat temu, ale rekiny są starsze od drzew. Z kolei kwiaty pojawiły się dopiero w okresie kredowym, a trawa zaczęła wyrastać 40 milionów lat temu.
Z biegiem czasu rośliny wykształciły pewne niesamowite cechy, a nowe badania prowadzone przez Uniwersytet w Birmingham wykazały, że roślina może mieć także „mózg”. Nie w tym samym sensie, w jakim mają go zwierzęta, jednak jest to seria komórek działających jako centrum dowodzenia.
W zarodkach roślinnych odkryto komórki podejmujące kluczowe decyzje względem cyklu życia rośliny. Co najważniejsze, powodują one kiełkowanie, aby uniknąć zbyt wczesnej zimy lub zbyt późnego lata przesyconego konkurującą florą.
W ramach postępowania Narodowej Akademii Nauk badacze po raz pierwszy zlokalizowali wszystkie ważne komórki w roślinie o nazwie Arabidopsis, powszechnie znanej jako rzodkiewnik pospolity. Centrum dowodzenia rozdziela się pomiędzy dwa rodzaje komórek – jedna zachęca nasiona do pozostawania w stanie uśpienia, a druga inicjuje kiełkowanie.
Komórki używają do komunikacji hormonów, oceniając warunki otoczenia wokół nich i decydując, kiedy najlepiej jest rozpoczynać różne procesy. Zespół badawczy korzysta z modelowania matematycznego, aby przewidzieć jak procesy biologiczne będą przebiegać w najbardziej powszechnych scenariuszach. Naukowcy doszli do wniosku, że to właśnie wymiana hormonalna sprawuje kontrolę nad procesem kiełkowania u roślin.
Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: IFLScience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl