Naukowcy odkryli dziwne sygnały pochodzące z jądra Ziemi

Opublikowano: 29.03.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1533

Oficjalnie pole magnetyczne Ziemi jest wynikiem uwięzienia naładowanych cząstek w turbulentnym tańcu prądów konwekcyjnych głęboko pod powierzchnią. Jednak według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” może istnieć inna przyczyna tego procesu.

Zespół kierowany przez Nicolasa Gilleta z Uniwersytetu Grenoble-Alpes we Francji odkrył, że pole magnetyczne planety zmienia się jak w zegarku co siedem lat, przesuwając się na zachód z prędkością 900 mil na godzinę wokół równika, co sugeruje, że wciąż można się wiele nauczyć o wnętrzu naszej planety.

Do tej pory naukowcy spekulowali, że cienka warstwa złuszczonej skały może powodować przesunięcia w polu magnetycznym między zewnętrznym jądrem Ziemi a płaszczem. Ale badania Gilletta pokazują, że zmiany te mogą zachodzić bez warstwy skały. Jego zespół przeanalizował dane geomagnetyczne z lat 1999-2021 z satelitów i obserwatoriów naziemnych. Ich zdaniem wyniki mogą mieć ogromne znaczenie dla zrozumienia powstawania naszej planety.

Naukowcy próbują zrozumieć fizykę stojącą za obserwowaną ewolucją pola magnetycznego naszej planety, które we wszystkich skalach czasowych, a dłuższe okresy pokazują najsilniejsze zmiany. Te coroczne zmiany pozostają niewyjaśnione od czasu ich odkrycia pod koniec lat 70 tych ubiegłego wieku. Zrozumienie ich otwiera możliwości badania jądra, którego nie możemy bezpośrednio zbadać poprzez samą obserwację.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

7

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. rici 29.03.2022 18:47

  Jakis czas temu czytalem opracowanie, w ktorym udowadniano, ze promieniowanie magnetyczne nie pochodzi z jadra Ziemi a z tarcia atmosfery o powierzchnie ziemi, i tarcie pomiedzy poszczegolnymi warstwami atmosfery.
  Udowadniano to tym ze w miejscach gdzie jest najwieksza szybkosc obrotu powierzchniowego Ziemi czyli na rowniku promieniowanie jest wieksze niz na biegunach, ponadto w czasie badania glebokich wiercen wielkosc promieniowania maleje, im glebiej od powierzchni tym promieniowanie jest mniejsze, odwrotnie niz to wystepuje w atmosferze.

 2. radical3dom 30.03.2022 09:35

  Wystarczy sprawdzić pole magnetyczne na planetach gdzie nie ma atmosfery lub jest mniejsza.

 3. Dandi1981 30.03.2022 10:26

  A co jesli nasza planeta to takie slonce oblozone skala i ziemia bo lawa juz dawno by sie zamienila w zimna materie . Ktos oblliczyl ile sily pola magnetycznego potrzebne jest do utrzymania atmosfery?
  Planety w naszym ukladzie obracaja sie ale nie maja atmosfery bo ich pole magnetyczne wystarcza na obrot ale na utrzymanie atmosfery juz nie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.