Naukowcy chcą by roboty bojowe otrzymały moralność

Opublikowano: 25.05.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 633

ONZ-owska debata nad wykorzystaniem uzbrojonych robotów, jaka miała miejsce niedawno zakończyła się, jednak media poinformują o jej wynikach i ustaleniach dopiero pod koniec roku. Tymczasem Departament Obrony USA rozpoczął prace nad dość nietypowym projektem, który ma za zadanie “wszczepić” maszynom… moralność.

Dotychczas wydawało się, że celem Amerykanów będzie militarne zastosowanie uzbrojonych, inteligentnych maszyn, które wykonywałyby swoje zadania jak robot – nie jak człowiek. Roboty przecież nie odczuwają ani emocji, ani strachu, nie wiedzą co jest dobre, a co złe. Ponadto w odróżnieniu od ludzi, maszyny można po prostu wyprodukować i po odpowiednich testach wcielić w armię.

Departament Obrony USA powiadomił o rozpoczęciu prac nad projektem, dzięki któremu będzie można “nauczyć” maszyny moralności. Badania będą prowadzone przez filozofów, informatyków oraz specjalistów od robotyki. Maszyny mają stać się bardziej ludzkie podczas podejmowania różnych decyzji.

Projekt rozpocznie się od badań teoretycznych i eksperymentów laboratoryjnych aby dokładnie określić czym jest moralność. Uczeni chcą zbadać obszar ludzkiego mózgu w którym się ona znajduje a następnie przełożyć jej funkcjonowanie na kod – coś na zasadzie operacji “kopiuj/wklej”. Opisane w postaci kodu sumienie zostanie zaimplementowane maszynom, które będą z niego korzystać przy podejmowaniu decyzji.

Gdy roboty staną się w ten sposób bardziej ludzkie, w trakcie działań wojennych będą analizować każde swoje działanie aby przestrzegać “własnych zasad moralnych” – będą wybierać między dobrem a złem. Wszystko zależy oczywiście od tego czy naukowcy będą w stanie określić moralność, opisać jej dokładne funkcjonowanie i wszczepić opracowany kod to “mózgu” robotów. Warto również zadać sobie pytanie czy nie jest to przypadkiem pierwszy krok dla uzyskania samoświadomości przez maszyny?

Autor: John Moll
Na podstawie: www.extremetech.com
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Abaddon 25.05.2014 11:51

    Jeśli jeszcze będzie to moralność amerykańsko-żydowska, to nasza zagłada jest bliżej niż dalej.

  2. mackadmin 25.05.2014 23:06

    Aby nauczyc roboty moralnosci, najpierw nalezy wszepic im swiadomosc wiec pewnie jest to tylko rozpoczecie oficjalnego projektu budowy syntetycznych ludzi aby mogli wyruszyc na wojne przeciwko Bogowi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.