NASA wciąż nie odzyskała łączności z Opportunity

Opublikowano: 17.08.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 576

Marsjański łazik Oppurtunity krążył po powierzchni Czerwonej Planety nieprzerwanie od 14 lat, aż do ostatniej gigantycznej burzy piaskowej. Do tej pory nie odzyskano kontaktu z łazikiem i coraz bardziej prawdopodobne jest, że może być to koniec jego misji.

Łazik korzysta z paneli słonecznych, aby naładować akumulatory, jednak jest to niemożliwe, gdy występują burze piaskowe. Nowszy łazik Curiosity jest wyposażony w termoelektryczny generator izotopów promieniotwórczych do tworzenia energii z kawałka materiału radioaktywnego.

W maju, NASA przełączyła łazik na tryb oszczędzania energii, mając nadzieję na zachowanie wystarczającej mocy, aby utrzymać go w aktywności podczas burzy. Mimo tego, łączność z łazikiem została przerwana w czerwcu. NASA zgłosiła w tym czasie, że Opportunity najprawdopodobniej uruchomił tryb awaryjny, który wyłącza wszystko, z wyjątkiem zegara misji.

Istnieje szansa, że łazik może zacząć pobierać światło, gdy burza zniknie i ponownie się włączy. Panele słoneczne mogą jednak być pokryte kurzem, a chłód panujący na Marsie może nieodwracalnie uszkodzić baterię.

Możliwe również, że Opportunity może nadal korzystać z części paneli, co oznacza znacznie dłuższe ładowanie. Łazik może osiągnąć potrzebny poziom energii w każdym momencie, a zespół naukowców z NASA z niecierpliwością oczekuje na pierwszy sygnał.

Autorstwo: B
Na podstawie: Extremetech.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o