NASA ostrzega przed nowym zagrożeniem w Kosmosie

Opublikowano: 19.11.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2971

Międzynarodowy zespół badaczy we współpracy z NASA odkrył nowe niebezpieczeństwo, jakie grozi kosmonautom – zakrzepicę i zastój krwi w żyłach szyjnych wewnętrznych – eksperci opowiedzieli o tym w artykule opublikowanym w magazynie JAMA Network Open.

Naukowcy obserwowali 11 kosmonautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wykorzystując dane i zdjęcia z pokładu. Okazało się, że u sześciu kosmonautów w czasie trwania całego lotu zdiagnozowano zastój lub odwrócony przepływ krwi w żyłach szyjnych wewnętrznych, u jeszcze jednego pojawił się zakrzep. „Ludzie latają w Kosmos już 50 lat, ale o ile wiemy, jest to pierwsza informacja o zakrzepicy żył w czasie lotów kosmicznych” – podkreślają autorzy artykułu. „Biorąc pod uwagę, że zakrzepica była bezobjawowa i została zdiagnozowana dopiero w czasie badania, całkiem prawdopodobne, że zakrzepy powstały także w (organiźmie – red.) innych kosmonautów, ale pozostały niezauważone”.

Jak podkreślają naukowcy, wpływ stanu nieważkości w czasie lotu kosmicznego prowadzi do chronicznego przemieszczania krwi i płynu tkankowego w głowie. Na Ziemi natomiast grawitacja wpływa na to, jak krew odpływa od mózgu i doprowadzić do jej napływu można, opuszczając głowę w dół.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w warunkach grawitacji sytuacja jest jednak inna. „Przemieszczanie się płynu w stronę głowy w czasie długiego przebywania w stanie nieważkości prowadzi do opuchlizny twarzy, zmniejszenia objętości nóg, zwiększenia objętości wyrzutowej serca (ilość krwi wtłaczanej do odpowiedniego zbiornika tętniczego w czasie jednego skurczu – red.) i zmniejszenia objętości osocza” – piszą badacze.

Niezbędne są dalsze badania, żeby wyjaśnić, jak bardzo poważny jest ten problem i jak można się przed nim ustrzec w przyszłych lotach kosmicznych – zaznaczają eksperci. „To nowe dane o zjawisku, które może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka podczas cywilnych lotów kosmicznych, a także przyszłych misji badawczych, takich jak np. lot na Marsa” – podsumowują specjaliści.

Na podstawie: JAMANetwork.com
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.