NASA ostrzega przed nowym zagrożeniem w Kosmosie

Opublikowano: 19.11.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1520

Międzynarodowy zespół badaczy we współpracy z NASA odkrył nowe niebezpieczeństwo, jakie grozi kosmonautom – zakrzepicę i zastój krwi w żyłach szyjnych wewnętrznych – eksperci opowiedzieli o tym w artykule opublikowanym w magazynie JAMA Network Open.

Naukowcy obserwowali 11 kosmonautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wykorzystując dane i zdjęcia z pokładu. Okazało się, że u sześciu kosmonautów w czasie trwania całego lotu zdiagnozowano zastój lub odwrócony przepływ krwi w żyłach szyjnych wewnętrznych, u jeszcze jednego pojawił się zakrzep. „Ludzie latają w Kosmos już 50 lat, ale o ile wiemy, jest to pierwsza informacja o zakrzepicy żył w czasie lotów kosmicznych” – podkreślają autorzy artykułu. „Biorąc pod uwagę, że zakrzepica była bezobjawowa i została zdiagnozowana dopiero w czasie badania, całkiem prawdopodobne, że zakrzepy powstały także w (organiźmie – red.) innych kosmonautów, ale pozostały niezauważone”.

Jak podkreślają naukowcy, wpływ stanu nieważkości w czasie lotu kosmicznego prowadzi do chronicznego przemieszczania krwi i płynu tkankowego w głowie. Na Ziemi natomiast grawitacja wpływa na to, jak krew odpływa od mózgu i doprowadzić do jej napływu można, opuszczając głowę w dół.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w warunkach grawitacji sytuacja jest jednak inna. „Przemieszczanie się płynu w stronę głowy w czasie długiego przebywania w stanie nieważkości prowadzi do opuchlizny twarzy, zmniejszenia objętości nóg, zwiększenia objętości wyrzutowej serca (ilość krwi wtłaczanej do odpowiedniego zbiornika tętniczego w czasie jednego skurczu – red.) i zmniejszenia objętości osocza” – piszą badacze.

Niezbędne są dalsze badania, żeby wyjaśnić, jak bardzo poważny jest ten problem i jak można się przed nim ustrzec w przyszłych lotach kosmicznych – zaznaczają eksperci. „To nowe dane o zjawisku, które może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka podczas cywilnych lotów kosmicznych, a także przyszłych misji badawczych, takich jak np. lot na Marsa” – podsumowują specjaliści.

Na podstawie: JAMANetwork.com
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o