Liczba wyświetleń: 806
Narodowy Bank Ukrainy zakazał lokat i kredytów w rublach. Ponadto regulator wprowadził zakaz wwozu rosyjskiej waluty w kwocie przekraczającej równowartość 10 tysięcy hrywien (około 770 dolarów) na terytorium kraju przez granicę Krymu. Zakaz dotyczy wszystkich ukraińskich banków. We wrześniu NBU zakazał wydawania zagranicznej waluty, w tym rosyjskich rubli, na karty płatnicze, wprowadził obowiązkową konwersję przekazów pieniężnych na hrywny, a także spowolnił procedurę zakupu zagranicznej waluty na międzybankowym rynku walutowym.
Do Rady Najwyższej Ukrainy wpłynął projekt ustawy w sprawie zniesienia szczególnego statusu Donbasu – czytamy na stronie ukraińskiego parlamentu. Zgłosił go lider Partii Radykalnej Ołeh Laszko. Ta decyzja Kijowa stanowi reakcję na przeprowadzenie wyborów w proklamowanych w trybie jednostronnym Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej. W wyborach w DRL odniósł zwycięstwo premier Aleksander Zacharczenko, a w ŁRL – obecny szef republiki Igor Płotnicki.
Doniecka Republika Ludowa (DRL) popiera decyzję Ukrainy o uchyleniu ustawy o szczególnym statusie Donbasu. Poinformował o tym pierwszy wicepremier DRL, Andriej Purgin. Powiedział on, że ustawa ta służyła za parawan przykrywający agresywne plany Kijowa, które w istocie sprowadzają się do kontynuowania ostrzałów pokojowych narodów i do blokady gospodarczej Donbasu.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował o gotowości wyznaczenia poprzez ustawę nowej daty wyborów w poszczególnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego. Ogłosił to otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Poroszenko powiedział, że Kijów gotów jest „jasno określić terytorium, w którym zgodnie z ukraińskim prawem będą się odbywać te wybory i będzie obowiązywać specjalny tryb lokalnego zarządzania”. Ukraiński prezydent wyraził jednocześnie przekonanie, że Rada Najwyższa poprze jego decyzję w sprawie uchylenia obecnej ustawy o szczególnym statusie Donbasu. Jednak, jak powiedział Poroszenko, uchylenie tej ustawy nie oznacza, że Ukraina odchodzi od realizacji mińskich porozumień i procesu pokojowego.
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon nazwał wybory, które odbyły się 2 listopada w proklamowanych w trybie jednostronnym Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej „godnym ubolewania i antyskutecznym” rozwojem wydarzeń. Zabierając głos podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE, wezwał on wszystkie strony do niezwłocznego wyrażenia poparcia dla implementacji mińskich porozumień w celu zaprowadzenia pokoju i stabilności w całej Ukrainie. Według niego, konflikt nie tylko pochłania ludzkie istnienia „na ziemi i w powietrzu”, lecz również wiąże się z ryzykiem dla „naszej wspólnej możliwości rozwiązywania globalnych problemów”.
Vadim Troyan, zastępca dowódcy Batalionu Azow i lider Zgromadzenia Socjal-Narodowego/Ukraińskich Patriotów został mianowany komendantem policji regionalnej w Kijowie. Nominację otrzymał od nowego ministra spraw wewnętrznych, Arsena Awakowa. Według ministra, neofaszysta wykazał się profesjonalizmem w walkach przeciwko separatystom na wschodzie Ukrainy. Organizacja Troyana, brała udział w walkach z policją podczas protestów na Majdanie w szeregach Prawego Sektora, którego pierwszym postulatem było przyjęcie jego członków w szeregi Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Szefostwo Zgromadzenia Socjal-Narodowego przebywało wówczas w więzieniu. Po obaleniu rządu, opuściło więzienia i nakazało swoim podkomendnym wystąpienie z Prawego Sektora, który przekształcił się w partię. Po wybuchu wojny Zgromadzenie Socjal-Narodowe powołało Batalion Azow w szeregach którego walczyli ukraińscy neofaszyści oraz ochotnicy z organizacji neonazistowskich z zachodu. Przed nominacją na komendanta policji w Kijowie, Vadim Troyan został posłem z ramienia Frontu Ludowego Arsena Jaceniuka.
Źródła: Głos Rosji (akapity 1-5), CIA (6)
Kompilacja 6 wiadomości na potrzeby „Wolnych Mediów”