Liczba wyświetleń: 997
Brytyjski ośrodek badawczy Legatum przedstawił ranking dobrobytu, uwzględniający wiele czynników jakości życia. Indeks dobrobytu oblicza się, uwzględniając takie kryteria, jak: wskaźniki gospodarcze, warunki do prowadzenia biznesu, ale także bierze się pod uwagę jakość administracji rządowej, systemu edukacji, służby zdrowia oraz stan bezpieczeństwa i wolności obywatelskich.
W czołówce rankingu dobrobytu są państwa skandynawskie. Pierwsze miejsca zajęły: Norwegia, Dania i Szwecja. Na następnych uplasowały się: Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Finlandia, Holandia, Szwajcaria i Irlandia. Komentatorzy zwracają uwagę na dopiero 12. miejsce Stanów Zjednoczonych, które po raz pierwszy wypadły poza pierwszą dziesiątkę. Polska spadła z 28. na 32. miejsce. Najlepiej wypadliśmy w rankingu bezpieczeństwa – 25. pozycja, a najgorzej w zestawieniu mierzącym sytuację ekonomiczną – dopiero 52. lokata.
Z rankingu wynika, że najlepszą gospodarkę ma Szwajcaria, największy kapitał społeczny – Norwegia, a najlepsze perspektywy dla przedsiębiorców oferuje Dania. Najsprawniejszą administrację mają Szwajcaria, Nowa Zelandia i Dania, a edukację – Nowa Zelandia, Australia i Kanada.
Najbezpieczniej jest w Islandii, Norwegii i Finlandii. Najlepszą opiekę zdrowotną mają obywatele Luksemburga, USA i Szwajcarii. W kategorii dotyczącej wolności osobistej królują Kanada, Nowa Zelandia i Australia.
W tegorocznym rankingu uwzględniono 142 kraje, czyli o 32 więcej niż w poprzedniej edycji.
Opracowanie: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica
No w USA mają najlepszą opieke zdrowotną chyba tylko Ci najbogatsi… Zwykłemu człowiekowi dużo bardziej opłaca się chorować w Kanadzie 🙂 Ciekawe więc jak to wyliczyli, bo raczej nie ze średniej, może z możliwości tej opieki?
A tak to widać też że żadne imperialistyczne państwo nie jest wysoko. Nie ma Chin, nie ma USA, nie ma Rosji. Można powiązać silną władze z niższm poziomem życia ludzi. Na USA to akurat pięknie widać, bo u nich rozwój władzy się stopniowo zadział.
Dokładnie, skąd taka wysoka pozycja USA dotycząca opieki zdrowotnej? To propaganda rządu że jest OK gdzie obywatele (zwłaszcza biedni) są traktowani jak zło.
W sumie to nie ma się co dziwić, gdzie wśród tylu imigrantów, bezrobotnych, każdy chce pod opiekę zdrowotną podciągnąć całą rodzinę, nieraz kilkanaście osób. Reasumując – nie nasz problem na szczęście 🙂
Faktycznie, w krajach skandynawskich widać że władza działa w imieniu ludzi i dla ludzi i jest przez nich wybierana – niby te same mechanizmy demokratyczno-wyborcze do w Polsce a przepaść w mentalności władz jest.
Odp. Stanlley 02.11.2012 12:11 (Niby te same mechanizmy) a czyni wielka roznice, bierze sie ona stad miedzy innymi ze spoleczenstwo to ma inne podloze wartosci (wychowania),stad ta przepasc jesli w taki delikatny sposob mozna to ujac!!!
Hmmm…może dlatego, że tam…jest praworządność! Islandia znacjonalizowała banki np….itd.