Największy dobrobyt w krajach skandynawskich
Brytyjski ośrodek badawczy Legatum przedstawił ranking dobrobytu, uwzględniający wiele czynników jakości życia. Indeks dobrobytu oblicza się, uwzględniając takie kryteria, jak: wskaźniki gospodarcze, warunki do prowadzenia biznesu, ale także bierze się pod uwagę jakość administracji rządowej, systemu edukacji, służby zdrowia oraz stan bezpieczeństwa i wolności obywatelskich.
W czołówce rankingu dobrobytu są państwa skandynawskie. Pierwsze miejsca zajęły: Norwegia, Dania i Szwecja. Na następnych uplasowały się: Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Finlandia, Holandia, Szwajcaria i Irlandia. Komentatorzy zwracają uwagę na dopiero 12. miejsce Stanów Zjednoczonych, które po raz pierwszy wypadły poza pierwszą dziesiątkę. Polska spadła z 28. na 32. miejsce. Najlepiej wypadliśmy w rankingu bezpieczeństwa – 25. pozycja, a najgorzej w zestawieniu mierzącym sytuację ekonomiczną – dopiero 52. lokata.
Z rankingu wynika, że najlepszą gospodarkę ma Szwajcaria, największy kapitał społeczny – Norwegia, a najlepsze perspektywy dla przedsiębiorców oferuje Dania. Najsprawniejszą administrację mają Szwajcaria, Nowa Zelandia i Dania, a edukację – Nowa Zelandia, Australia i Kanada.
Najbezpieczniej jest w Islandii, Norwegii i Finlandii. Najlepszą opiekę zdrowotną mają obywatele Luksemburga, USA i Szwajcarii. W kategorii dotyczącej wolności osobistej królują Kanada, Nowa Zelandia i Australia.
W tegorocznym rankingu uwzględniono 142 kraje, czyli o 32 więcej niż w poprzedniej edycji.
Opracowanie: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica