Największy dobrobyt w krajach skandynawskich

Opublikowano: 02.11.2012 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 751

Brytyjski ośrodek badawczy Legatum przedstawił ranking dobrobytu, uwzględniający wiele czynników jakości życia. Indeks dobrobytu oblicza się, uwzględniając takie kryteria, jak: wskaźniki gospodarcze, warunki do prowadzenia biznesu, ale także bierze się pod uwagę jakość administracji rządowej, systemu edukacji, służby zdrowia oraz stan bezpieczeństwa i wolności obywatelskich.

W czołówce rankingu dobrobytu są państwa skandynawskie. Pierwsze miejsca zajęły: Norwegia, Dania i Szwecja. Na następnych uplasowały się: Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Finlandia, Holandia, Szwajcaria i Irlandia. Komentatorzy zwracają uwagę na dopiero 12. miejsce Stanów Zjednoczonych, które po raz pierwszy wypadły poza pierwszą dziesiątkę. Polska spadła z 28. na 32. miejsce. Najlepiej wypadliśmy w rankingu bezpieczeństwa – 25. pozycja, a najgorzej w zestawieniu mierzącym sytuację ekonomiczną – dopiero 52. lokata.

Z rankingu wynika, że najlepszą gospodarkę ma Szwajcaria, największy kapitał społeczny – Norwegia, a najlepsze perspektywy dla przedsiębiorców oferuje Dania. Najsprawniejszą administrację mają Szwajcaria, Nowa Zelandia i Dania, a edukację – Nowa Zelandia, Australia i Kanada.

Najbezpieczniej jest w Islandii, Norwegii i Finlandii. Najlepszą opiekę zdrowotną mają obywatele Luksemburga, USA i Szwajcarii. W kategorii dotyczącej wolności osobistej królują Kanada, Nowa Zelandia i Australia.

W tegorocznym rankingu uwzględniono 142 kraje, czyli o 32 więcej niż w poprzedniej edycji.

Opracowanie: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Jedr02 02.11.2012 10:54

    No w USA mają najlepszą opieke zdrowotną chyba tylko Ci najbogatsi… Zwykłemu człowiekowi dużo bardziej opłaca się chorować w Kanadzie 🙂 Ciekawe więc jak to wyliczyli, bo raczej nie ze średniej, może z możliwości tej opieki?

    A tak to widać też że żadne imperialistyczne państwo nie jest wysoko. Nie ma Chin, nie ma USA, nie ma Rosji. Można powiązać silną władze z niższm poziomem życia ludzi. Na USA to akurat pięknie widać, bo u nich rozwój władzy się stopniowo zadział.

  2. Gylhyrst 02.11.2012 11:22

    Dokładnie, skąd taka wysoka pozycja USA dotycząca opieki zdrowotnej? To propaganda rządu że jest OK gdzie obywatele (zwłaszcza biedni) są traktowani jak zło.
    W sumie to nie ma się co dziwić, gdzie wśród tylu imigrantów, bezrobotnych, każdy chce pod opiekę zdrowotną podciągnąć całą rodzinę, nieraz kilkanaście osób. Reasumując – nie nasz problem na szczęście 🙂

  3. Stanlley 02.11.2012 12:11

    Faktycznie, w krajach skandynawskich widać że władza działa w imieniu ludzi i dla ludzi i jest przez nich wybierana – niby te same mechanizmy demokratyczno-wyborcze do w Polsce a przepaść w mentalności władz jest.

  4. narkos 02.11.2012 19:01

    Odp. Stanlley 02.11.2012 12:11 (Niby te same mechanizmy) a czyni wielka roznice, bierze sie ona stad miedzy innymi ze spoleczenstwo to ma inne podloze wartosci (wychowania),stad ta przepasc jesli w taki delikatny sposob mozna to ujac!!!

  5. adambiernacki 03.11.2012 10:58

    Hmmm…może dlatego, że tam…jest praworządność! Islandia znacjonalizowała banki np….itd.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.