Najpierw wybory, potem koronawirus!

Opublikowano: 29.04.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 219

Problem, co ważniejsze: wybory prezydenckie, czy walka z koronawirusem, został w Burundi rozstrzygnięty przez dotychczasowego prezydenta Pierre’a Nkurunzizę, który rządzi tam już 15 lat żelazną ręką. Nie wahał się, wybrał wybory i wyznaczył swego następcę, generała Évariste’a Ndayishimiye, który z pewnością je wygra, gdyż Nkurunziza popiera go „na 100 proc.”, a opozycja wobec władzy rządzącej partii jest jego zdaniem „głupia”. Afrykańskie Burundi to jeden z najbiedniejszych krajów świata.

Nie było mowy o przesunięciu, czy odwołaniu wyborów z powodu epidemii koronawirusa, gdyż Nkurunziza, jednocześnie prezes partii rządzącej (CNDD-FDD) jest przekonany, że groziłoby to „destabilizacją państwa”. Wszyscy są pewni, że po wyborach prezes będzie dalej rządził „z tylnego siedzenia”, gdyż jego kandydat, gen. Ndayishimiye jest mu całkowicie oddany.

Nkurunziza postawił na strategię „najpierw wybory, potem koronawirus”, gdyż oprócz wyborów prezydenckich 20 maja odbędzie się też głosowanie na kandydatów do parlamentu oraz rad miejskich i wiejskich. „To zbyt ważne” – mówił wczoraj ten, który ma za sobą już trzy prezydenckie kadencje, na uroczystym otwarciu kampanii wyborczej.

Oficjalnie w Burundi wykryto 15 przypadków zarażenia koronawirusem, jedna osoba zmarła, na ok. 11 milionów mieszkańców. Prezes zapewnił gęsty tłum w Bugendanie (środkowa część kraju), że w jego państwie panuje „radość”, podczas gdy wszędzie na świecie „jest całkiem inaczej”, a wszystko to dzięki „łasce bożej”, która specjalnie wyróżnia Burundi ze względu na sprawiedliwe rządy prezesa. W czasie jego rządów służby bezpieczeństwa zabiły ok. 1200 osób, pół miliona ludzi musiało uciekać.

Wyborczym rywalem gen. Ndayishimiye jest Agathon Rwasa, również Hutu, ale związany ze zbrojną niegdyś opozycją: też zebrał duże tłumy zwolenników w Ngozi, na północy kraju, mimo przeszkód stawianych przez policję i bojówki partii rządzącej. Tu też nikt nie przejmował się specjalnie anty-epidemicznym „dystansem społecznym”. Na 20 maja państwowa komisja wyborcza przewidziała jednak dla każdego lokalu wyborczego wiadro na wodę i kawałek mydła, w ramach walki z COVID-19.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
janpol
Użytkownik

No proszę, klasyka czerwońskiej propagandy! Patrzcie jak rządzą TYRANI – wybory przede wszystkim a jakieś wirusy to ew. później. Oczywiście nie ma żadnej analogii…