Burundi domaga się reparacji od Belgii i Niemiec

Opublikowano: 01.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 599

Republika Burundi skompletowała panel ekspertów mających wycenić szkody, które miały przynieść rządy kolonialne. Szacuje się, że afrykańskie państwo będzie w związku z tym chciało otrzymać reparacje od Belgii i Niemiec, w wysokości około 36 miliardów euro. To nie pierwsze podobne żądania, bo wypłaty odszkodowań od Niemiec domagają się też Namibia i Tanzania.

Decyzję o rozpoczęciu przygotowań do podjęcia oficjalnych kroków wobec Belgii i Niemiec podjął senat Burundi. Zgromadził więc panel ekspertów mających ocenić szkody wyrządzone podczas kolonializmu, a następnie doradzić tamtejszemu rządowi kwotę ewentualnych odszkodowań. Na razie szacuje się, że w czasie kolonializmu Burundi miało utracić rzekomo 36 miliardów euro.

Właśnie na taką kwotę wycenia się eksploatację tamtejszych terenów przez dawne potęgi kolonialne. Dodatkowo afrykańskie państwo domaga się od Europejczyków, aby zwrócili wywiezione z niego zabytki oraz materiały archiwalne.

W przypadku Niemiec to kolejna próba podejmowana przez dawną kolonię tego kraju. Wcześniej Namibia odrzuciła ofertę 10 milionów euro odszkodowania za ludobójstwo popełnione przez Cesarstwo Niemieckie. Negocjacje w tej sprawie trwają już pięć lat i mają być kontynuowane. Swoje roszczenia zgłasza też od niedawna Tanzania, według której niemieckie wojsko dokonało ludobójstwa podczas tłumienia jednego z lokalnych powstań.

Burundi było niemiecką kolonią od 1890 roku do Traktatu Wersalskiego, natomiast na jego mocy trafiło pod zarząd Belgii. Podobnie było zresztą z Tanzanią, która jednakże po I wojnie światowej trafiła w ręce Wielkiej Brytanii. Namibia do 1915 roku była częścią niemieckiego imperium kolonialnego, gdy okupację jej terytoriów rozpoczął Związek Południowej Afryki.

Na podstawie: DW.com, Bankier.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 02.09.2020 04:33

    Niech próbują. Ale nie wróże że coś dostaną. Chyba, że jakąś niewielką sumę aby dające państwo medialnie wyszło dobrze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.