Najbardziej wyszczepiony kraj świata wraca do lockdownu

Opublikowano: 06.05.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2563

Seszele, które w pełni zaszczepiły więcej swojej populacji przeciwko COVID-19 niż jakikolwiek inny kraj, zamknęły szkoły i odwołały zajęcia sportowe na dwa tygodnie w miarę nasilania się nowych infekcji koronawirusa.

Na Seszelach ponad 60% dorosłej populacji zaszczepionych jest dwiema dawkami przeważnie Astra Zeneca. „Pomimo wszystkich wysiłków, jakie czynimy, sytuacja COVID-19 w naszym kraju jest obecnie krytyczna, a od ubiegłego tygodnia zgłaszanych jest wiele przypadków” — powiedziała Peggy Vidot, minister zdrowia.

Archipelag Oceanu Indyjskiego, który liczy około 98 000 mieszkańców, jest uzależniony od turystyki i szybko rozpoczął szczepienia, korzystając z darowizn w postaci chińskich szczepionek ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Od tego czasu nabył inne szczepionki.

Według Bloomberg Vaccine Tracker, do tej pory 62,2% kwalifikującej się populacji jest w pełni zaszczepiona. Dla porównania, w przypadku Izraela, kolejnego najbardziej zaszczepionego narodu, odsetek ten wynosi 55,9%.

Urzędnicy na konferencji prasowej podali niewiele szczegółów na temat tego, co może być przyczyną wybuchu infekcji, poza tym, że ludzie podejmowali mniej środków ostrożności niż wcześniej.

Według ministerstwa zdrowia liczba aktywnych przypadków w kraju wzrosła 3 maja do 1068 z 612 z dnia 28 kwietnia. Z tych przypadków 84% to mieszkańcy Seszeli, a reszta to obcokrajowcy, stwierdził Daniel Lucey, profesor medycyny w Dartmouth Geisel School of Medicine w poście na blogu. Prawie dwie trzecie z nich jest albo niezaszczepionych, albo otrzymało tylko jedną dawkę, a jedna trzecia otrzymała dwie dawki. Podczas gdy dane z sekwencjonowania genetycznego nie są jeszcze dostępne dla infekcji z kwietnia, wariant B.1.351, po raz pierwszy zidentyfikowany w RPA pod koniec ubiegłego roku, został zidentyfikowany w lutym na Seszelach. W badaniu szczepionka AstraZeneca okazała się mniej skuteczna przeciwko temu wariantowi, a RPA wstrzymała plany jej użycia.

„Biorąc pod uwagę powszechne międzynarodowe stosowanie tych dwóch szczepionek, istnieją globalne konsekwencje dla tego, co dzieje się obecnie na Seszelach” – dodał Lucey.

Inne kraje, które zaszczepiły dużą część swoich populacji, odnotowały gwałtowny spadek zachorowań na Covid. W Wielkiej Brytanii, gdzie 52% ludzi przyjęło pierwszą dawkę, liczba przypadków spadła o 96% w porównaniu z ostatnim rekordem odnotowanym w styczniu. W Izraelu, gdzie prawie 60% przyjęło co najmniej jedną dawkę, liczba nowych przypadków spadła o 99%.

Na podstawie: NewScientist.com, Bloomberg.com
Źródło: Goniec.net

Komentarz „Wolnych Mediów”

Seszele leżą w strefie klimatu równikowego, gdzie nie ma „sezonu grypowego”. Z kolei Wielka Brytania i Izrael (częściowo) leżą w strefie klimatu zwrotnikowego, do których zawitała wiosna, więc zalecam ostrożność w ferowaniu opinii. Nie wiadomo też, na ile dane statystyczne z Wielkiej Brytanii i Izraela są prawdziwe, bo mogły zostać zmanipulowane (jak w Polsce) w celu „napędzania szczepień”. Przykład Seszelów jest ciekawy.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MarcinL 06.05.2021 12:49

    no to chyba przykład ze szczepionka działa skoro jest 60% zaszczepionych (2 dawkami?) a tylko 1/3 chorych ludzi była po szczepieniu. Pytanie jeszcze jak długo po szczepieniu bo jeśli mniej niż 2 tyg to jeszcze nie zadziałało. Drugie pytanie to ile z zaszczepionych wymagało intensywnego leczenia, w tym pod respiratorem, jeśli brak lub bardzo mało to szczepienie zadziałało

  2. Raptor 06.05.2021 16:52

    No to na jesień, jak przyjdzie osłabienie, to “uodpornieni” będą padać jak muchy… tym bardziej jak wezmą zalecaną dawkę nr 3.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.