Na Księżycu odkryto tysiące nieznanych kraterów

Opublikowano: 23.12.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2650

Naukowcy, wykorzystując metody nauczania maszynowego, zidentyfikowali na powierzchni Księżyca około 109 tysięcy wcześniej nieznanych kraterów. Dla 19 tysięcy z nich udało się ocenić czas powstania. Wyniki badań na ten temat opublikowano w czasopiśmie „Nature Communications”.

Kratery zajmują znaczną część powierzchni Księżyca. Należą do pięciu księżycowych okresów geologicznych – przednektaryjskiego, nektaryjskiego, imbryjskiego, eratosteńskiego i kopernikańskiego, obejmujących w sumie około 4 mld lat księżycowej historii. Międzynarodowy Związek Astronomiczny od 1919 roku po dziś dzień zarejestrował 9137 księżycowych kraterów uderzeniowych. Dla 1675 z nich określono wiek, który jest wykorzystywany jako wartość odniesienia do oceny poprzez analizę nakładania się względnych czasów powstawania innych kraterów.

Jednak metody manualnej oceny i pojawiające się ostatnio automatyczne programy rozpoznawania kraterów dają przeciwne wyniki. W szczególności, niejednoznacznie traktują kratery o nieprawidłowej formie, strukturze, zniszczone z biegiem czasu lub powstałe przez zachodzące na siebie młodsze kratery.

Chińscy naukowcy z Uniwersytetu Jilin oraz Chińskiej Akademii Nauk razem ze specjalistami z Włoch i Hiszpanii wykorzystali do identyfikacji księżycowych kraterów uderzeniowych dane sondy kosmicznej Chang’e 1 i Chang’e 2 Chińskiego Programu Księżycowego, które zajmowały się mapowaniem topograficznym i fotografią powierzchni Księżyca w latach 2007-2010. Te sondy uchwyciły całą powierzchnię satelity Ziemi z rozdzielczością 500, 120 i 7 metrów.

Obrazy w dużej rozdzielczości umożliwiają śledzenie konturów dużych struktur, a w małej rozdzielczości – zrozumieć szczegóły powstawania małych kraterów.

Do przetwarzania obrazów badacze zastosowali podejście transferowe do uczenia maszynowego, w którym wcześniej zdobyta wiedza jest wykorzystywana przez sieci komputerowe do rozwiązywania kolejnych zadań.

Autorzy uczyli głęboką sieć neuronową, aby rozpoznawała kratery i określała ich wiek na przykładzie 7895 wcześniej zidentyfikowanych i 1411 datowanych obiektów.

W wyniku tego system mógł zidentyfikować na zdjęciach Chang’e 1 i Chang’e 2 109 956 nowych kraterów na średniej i niskiej szerokości Księżyca. To kilkadziesiąt razy więcej, niż odkryto za cały miniony czas.

Dla 18 996 kraterów o średnicy ponad 8 km sieć określiła czas powstania, który jest istotny dla zrozumienia historii całego Układu Słonecznego.

System użył morfologicznych i strategicznych kryteriów określania wieku. Okazało się, że znaczna część dużych kraterów, w rozmiarze od 50 do 550 kilometrów średnicy, odnosi się do najwcześniejszego przednektaryjskiego okresu, który zakończył się około 4 mld lat temu, a mniejsze kratery datuje się przede wszystkim na okres nektaryjski i kopernikański.

Naukowcy uważają, że wyniki ich badań mogą stać się podstawą dla stworzenia nowej bazy danych o kraterach średniej i niskiej szerokości Księżyca. Sugerują również, że opracowana przez nich metoda może być stosowana wobec innych ciał w Układzie Słonecznym.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.