Na Jowiszu zaobserwowano zorzę polarną

Opublikowano: 22.06.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2289

Przy pomocy teleskopu Hubble’a astronomowie NASA zdołali nakręcić film przedstawiający zorzę polarną na Jowiszu.

Na podstawie zdjęć wykonanych przez teleskop Hubble’a w zakresie dalekiego ultrafioletu, astronomowie NASA stworzyli dwa filmy poklatkowe – wideo w zwolnionym tempie – aby pokazać ruch zorzy na Jowiszu, największej planecie w Układzie Słonecznym.

Średnica regionów, nad którymi pojawiają się zorze, jest znacznie większa niż średnica Ziemi.

Niezwykłą poświatę wokół biegunów Jowisza po raz pierwszy zarejestrowano w 1979 roku za pomocą sondy kosmicznej Voyager 1. Następnie, w latach 90-tych teleskop Hubble’a wykonał lepsze zdjęcia. Przez długi czas powód pojawienia się zorzy na gazowym gigancie nie był dokładnie określony.

W przeciwieństwie do ziemskich, które występują w okresach wzmożonej aktywności słonecznej, zorze Jowisza są stałe, chociaż ich intensywność zmienia się z dnia na dzień. Ponadto są osiem razy jaśniejsze i setki razy bardziej energetyczne niż zorze na Ziemi.

Według ekspertów NASA zorze polarne na Jowiszu powstają w wyniku zderzenia naładowanych cząstek wiatru słonecznego z cząsteczkami gazu, które przekazują im energię.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.