Liczba wyświetleń: 1178
BBC wyraziła rozczarowanie w związku z informacjami o tym, że służby specjalne Niemiec w ciągu wielu lat śledziły redakcje międzynarodowych mediów.
Wcześniej „Der Spiegel” napisał, że służba wywiadowcza Niemiec od 1999 roku podsłuchiwała co najmniej 50 numerów telefonicznych, śledziła faksy i pocztę elektroniczną międzynarodowych redakcji. Według informacji gazety, monitorowano przedstawicieli BBC w Londynie i Afganistanie, redakcje międzynarodowych programów BBC, przedstawicielstwa gazet „The New York Times” w Afganistanie i agencję informacyjną Reutersa w Afganistanie, Pakistanie i Nigerii.
„Jesteśmy rozczarowaniu tym, co usłyszeliśmy. Misja BBC polega na tym, żeby podawać dokładne wiadomości i informacje ludziom na całym świecie, nasi dziennikarze powinni mieć możliwość pracować swobodnie i bezpiecznie, z pełną ochroną swoich informatorów. Wzywamy rządy wszystkich państw do szanowania pracy wolnych mediów” – głosi oświadczenie BBC. Poinformowano, że BBC zwróciło się do niemieckich służb z powodu otrzymanych informacji, jednak nie otrzymało odpowiedzi.
Organizacja Reporterzy Bez Granic oceniła działania niemieckich służb jako „potworny zamach na wolność mediów” i „nowy wymiar łamania konstytucji”. Reporterzy Bez Granic obawiają się, że wywiad Niemiec będzie kontynuował monitorowanie i dlatego wraz z innymi związkami dziennikarzy szykuje skargę konstytucyjną przeciwko „ustawie o służbie wywiadu” z 1990 roku.
Latem 2013 roku tygodnik „Der Spiegel”, który przeanalizował dane otrzymane od byłego pracownika CIA Edwarda Snowdena poinformował, że amerykańska ABN każdego miesiąca śledziła 500 milionów kontaktów niemieckich obywateli w sieciach telekomunikacyjnych. A w październiku okazało się, że obiektem monitoringu mogła być nawet kanclerz Angela Merkel.
W lipcu tego roku w Niemczech doszło do jeszcze dwóch skandali szpiegowskich, w które zamieszane były amerykańskie służby specjalne. Na ich tle resort kanclerza federalnego Niemiec ograniczył współpracę wywiadu i ministerstwa obrony z amerykańskimi partnerami do minimum.
Źródło: pl.SputnikNews.com