Monitoring mediów przez służby specjalne Niemiec

Opublikowano: 27.02.2017 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 940

BBC wyraziła rozczarowanie w związku z informacjami o tym, że służby specjalne Niemiec w ciągu wielu lat śledziły redakcje międzynarodowych mediów.

Wcześniej „Der Spiegel” napisał, że służba wywiadowcza Niemiec od 1999 roku podsłuchiwała co najmniej 50 numerów telefonicznych, śledziła faksy i pocztę elektroniczną międzynarodowych redakcji. Według informacji gazety, monitorowano przedstawicieli BBC w Londynie i Afganistanie, redakcje międzynarodowych programów BBC, przedstawicielstwa gazet „The New York Times” w Afganistanie i agencję informacyjną Reutersa w Afganistanie, Pakistanie i Nigerii.

„Jesteśmy rozczarowaniu tym, co usłyszeliśmy. Misja BBC polega na tym, żeby podawać dokładne wiadomości i informacje ludziom na całym świecie, nasi dziennikarze powinni mieć możliwość pracować swobodnie i bezpiecznie, z pełną ochroną swoich informatorów. Wzywamy rządy wszystkich państw do szanowania pracy wolnych mediów” – głosi oświadczenie BBC. Poinformowano, że BBC zwróciło się do niemieckich służb z powodu otrzymanych informacji, jednak nie otrzymało odpowiedzi.

Organizacja Reporterzy Bez Granic oceniła działania niemieckich służb jako „potworny zamach na wolność mediów” i „nowy wymiar łamania konstytucji”. Reporterzy Bez Granic obawiają się, że wywiad Niemiec będzie kontynuował monitorowanie i dlatego wraz z innymi związkami dziennikarzy szykuje skargę konstytucyjną przeciwko „ustawie o służbie wywiadu” z 1990 roku.

Latem 2013 roku tygodnik „Der Spiegel”, który przeanalizował dane otrzymane od byłego pracownika CIA Edwarda Snowdena poinformował, że amerykańska ABN każdego miesiąca śledziła 500 milionów kontaktów niemieckich obywateli w sieciach telekomunikacyjnych. A w październiku okazało się, że obiektem monitoringu mogła być nawet kanclerz Angela Merkel.

W lipcu tego roku w Niemczech doszło do jeszcze dwóch skandali szpiegowskich, w które zamieszane były amerykańskie służby specjalne. Na ich tle resort kanclerza federalnego Niemiec ograniczył współpracę wywiadu i ministerstwa obrony z amerykańskimi partnerami do minimum.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.