Ministerstwo Kultury komentuje demontaż pomnika UPA

Opublikowano: 29.04.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 408

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski uważa demontaż pomnika UPA w Hruszowicach niedaleko Przemyśla za w pełni legalne działanie – poinformowała jednostka.

„Demontaż tego nielegalnie wzniesionego pomnika był przeprowadzony w zgodzie z prawem” — oświadczyło Ministerstwo Kultury.

Jak podkreśla, do strony ukraińskiej wielokrotnie kierowano pisemne prośby o „uregulowanie statusu prawnego tego pomnika, który reprezentował sobą jeden z wielu nielegalnie wzniesionych na terytorium Polski memoriałów na cześć członków UPA, mających symboliczny charakter i niezwiązanych z miejscem pochówku”.

„Strona polska jest zdania, że każdy, kto zginął lub został zabity w rezultacie działań wojennych i politycznych represji na terytorium Polski, ma prawo być pochowany z szacunkiem” — podkreśla Ministerstwo Kultury. Jednostka podkreśla, że jest otwarta na współpracę z ukraińskimi partnerami odnośnie miejsc pochówku przedstawicieli narodu ukraińskiego „pod warunkiem że rozwiązanie problematycznych kwestii będzie odbywało się w duchu wzajemnego zrozumienia i dialogu, obowiązującego w Polsce prawa i w zgodzie z polsko-ukraińskimi umowami międzyrządowymi”.

Jednocześnie polskie Ministerstwo Kultury zdecydowanie sprzeciwia się obecności na terytorium kraju nielegalnie wzniesionych pomników UPA, których celem jest gloryfikacja zbrodniczej działalności organizacji, która odpowiada za śmierć tysięcy niewinnych Polaków.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.