Mikroplastik niszczy morski ekosystem

Opublikowano: 12.12.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Ekolodzy od dawna biją na alarm zwracając uwagę na wzrastającą ilośc zanieczyszczeń w postaci plastiku, który zaczyna wywierać wpływ na z tworzywa sztucznego Zmiana organizacji zwiedzania okolicy wody Wysp Hawajskich. Podczas misji będą starali się zdefiniować, Pacyfiku sposób zanieczyszczone przez małe kawałki plastiku.

Podczas wyprawy po wodach w okolicach Wysp Hawajskich, specjalisci starali się zdefiniować, jak dużą część zanieczyszczeń Pacyfiku stanową małe, plastikowe fragmenty. Śmieci na powierzchni wody stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej, mówią eksperci.

Rocznie w morzach i oceanach lądują miliony ton tworzyw sztucznych. “Plastik potrafi pływać na różnych głębokościach wody, część opada na dno oceanu, a część trafia do przewodu pokarmowego zwierząt morskich” – powiedział biolog, Christian Syuberg.

Duże fragmenty tworzyw sztucznych stają się kruche pod wpływem słońca, a następnie są rozdrabniane przez fale lub rekiny i inne duże ryby. Henrik Pedersen, założyciel organizacji Plastic Change porównuje działanie oceanu do blendera, tworzącego tak zwany mikroplastik stanowiący ogromne zagrożenie dla ekosystemu.

Według ekologów, to właśnie z przyczyny istnienia mikroplastiku ginie tak wiele ptaków i zwierząt morskich. Plastik dostaje się do ich pożywienia, a następnie blokuje ich przewody pokarmowe. Meagen Lemson, pracownik ochrony dzikiej przyrody na Hawajach dodaje, że niesie to ze sobą konsekwencje także dla człowieka. Zanieczyszczenie oceanów jest już problemem globalnym, a zdaniem ekspertów ilość plastiku w wodach morskich podwoi się w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: CBC.ca
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ