Mikroplastik niszczy morski ekosystem

Ekolodzy od dawna biją na alarm zwracając uwagę na wzrastającą ilośc zanieczyszczeń w postaci plastiku, który zaczyna wywierać wpływ na z tworzywa sztucznego Zmiana organizacji zwiedzania okolicy wody Wysp Hawajskich. Podczas misji będą starali się zdefiniować, Pacyfiku sposób zanieczyszczone przez małe kawałki plastiku.

Podczas wyprawy po wodach w okolicach Wysp Hawajskich, specjalisci starali się zdefiniować, jak dużą część zanieczyszczeń Pacyfiku stanową małe, plastikowe fragmenty. Śmieci na powierzchni wody stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej, mówią eksperci.

Rocznie w morzach i oceanach lądują miliony ton tworzyw sztucznych. „Plastik potrafi pływać na różnych głębokościach wody, część opada na dno oceanu, a część trafia do przewodu pokarmowego zwierząt morskich” – powiedział biolog, Christian Syuberg.

Duże fragmenty tworzyw sztucznych stają się kruche pod wpływem słońca, a następnie są rozdrabniane przez fale lub rekiny i inne duże ryby. Henrik Pedersen, założyciel organizacji Plastic Change porównuje działanie oceanu do blendera, tworzącego tak zwany mikroplastik stanowiący ogromne zagrożenie dla ekosystemu.

Według ekologów, to właśnie z przyczyny istnienia mikroplastiku ginie tak wiele ptaków i zwierząt morskich. Plastik dostaje się do ich pożywienia, a następnie blokuje ich przewody pokarmowe. Meagen Lemson, pracownik ochrony dzikiej przyrody na Hawajach dodaje, że niesie to ze sobą konsekwencje także dla człowieka. Zanieczyszczenie oceanów jest już problemem globalnym, a zdaniem ekspertów ilość plastiku w wodach morskich podwoi się w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: CBC.ca
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl