Mieszkania na wyciągnięcie ręki?

Opublikowano: 11.05.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 918

Powstają pierwsze regionalne spółki w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W ramach SIM SMS w woj. śląskim, małopolskim i świętokrzyskim powstanie 500 mieszkań.

Jak informuje „Portal Samorządowy”, w piątek w Zawierciu powołano do życia spółkę Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – SIM SMS (Śląskie, Małopolskie, Świętokrzyskie). Podczas konferencji prasowej w Jędrzejowie minister Gowin powiedział, że problem dostępności mieszkań to jedno z najpoważniejszych wyzwań cywilizacyjnych, przed jakimi stoi dzisiaj Polska. Ze statystyk wynika, że 45 proc. Polaków w wieku 25-34 lat mieszka z rodzicami, a prawie połowa młodych małżeństw nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania.

Jak wszyscy wiemy, mieszkania dostępne na rynku są mieszkaniami drogimi, często przekraczającymi możliwość zakupu, zwłaszcza przez młode rodziny wychowujące dzieci – podkreślił minister rozwoju, pracy i technologii. Dodał, że właśnie z myślą o tej grupie społecznej, o tych, którzy ciężko pracują, których stać na zapłatę czynszu, ale nie stać na wzięcie kredytu w banku, powstają Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe.

Powstało już pięć spółek SIM. Pierwszą była SMS, w której są m.in. Klucze (będące formalnie wsią), Jędrzejów i Końskie oraz Zawiercie. Spółka ma za zadanie wespół z Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN) budować mieszkania czynszowe w siedmiu gminach tych trzech województw. Połączone zostaną wysiłki samorządów i administracji państwowej.

Mieszkania czynszowe po kilkunastu latach będzie można przejąć na własność. Wkładem będzie 15 proc., ale od kosztu budowy mieszkania, nie od jego ceny rynkowej.
Jeśli ktoś po latach nie zechce wykupić mieszkania, może ten wkład odzyskać w formie wakacji czynszowych.

Zdjęcie: Arcaion (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o