Mieszkańcy Ísafjörður walczą z „saunowym obłędem”

Opublikowano: 25.01.2016 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 547

Mieszkańcy fiordów zachodnich napisali otwarty list do władz Ísafjörður, w którym narzekają na to, że muszą nosić stroje kąpielowe w miejskiej saunie fińskiej. Wśród autorów listu jest siedmioro Finów. List, opublikowany na stronie bb.is, nosi tytuł „Otwarty List w Sprawie Saunowego Obłędu”.

Autorzy listu uważają, że obowiązek zakrywania swoich intymnych części pokazuje kompletny brak adaptacji do innych kultur. Aby uzasadnić swoją opinię, napisali: „Żeby być dobrym niemieckim kucharzem, nie wystarczy umieć przyrządzić sznycel albo kiszoną kapustę; trzeba umieć też zrobić falafel i paellę”.

Sauna jest zarezerwowana dla mężczyzn przez cztery dni, dla kobiet – przez trzy, dlatego wymóg wchodzenia do pomieszczenia w stroju kąpielowym jest bezsensowny. Autorzy listu wytknęli władzom, że tuż obok, w przebieralni, obowiązuje bezwzględny nakaz prysznica nago.

Dla autorów listu sauna jest świętym miejscem, w którym kobiety rodziły dzieci, leczono rany, rozwiązywano problemy i wspominano zmarłych. W Finlandii saunę nazywa się „apteką dla ubogich”.
Finowie mówią „W saunie należy się zachowywać jak w kościele”. Jedyna różnica, jak twierdzą autorzy listu, jest taka, że w kościele jesteśmy ubrani elegancko, a w saunie – jak nas Pan Bóg stworzył.

Sauna jest fińskim wynalazkiem: Finowie wchodzą do tego pomieszczenia zupełnie nago. Obowiązek zakrywania w saunie swojego ciała pełnym bakterii ubraniem jest określony jako „profanacja kulturalnej i społecznej przestrzeni sauny, porównywalnej z nakazywaniem Finom polania keczupem swoich tradycyjnych potraw”. Dla Islandczyków powinno być to zrozumiałe, jako że sami krzywo patrzą na osoby, które nie biorą dokładnego prysznica nago przed wejściem do basenu.

Mieszkańcy proszą, aby pozwolić im zdjąć ubrania przed wejściem do sauny „w imię kultury, higieny i więzi społecznych”. Chcą też, aby znak, który nakazuje wchodzić do sauny w stroju kąpielowym lub w ręczniku zastąpić nakazem wchodzenia do sauny nago.

Jednym z autorów listu jest Eiríkur Örn Norðdahl, znany islandzki pisarz. W 2012 wygrał Islandzką Nagrodę Literacką za powieść Illska (zło).

Autorstwo: Ilona Dobosz
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.