Microsoft kolejnym gigantem na celowniku urzędu antymonopolowego

Opublikowano: 30.03.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2041

Niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy (FCO) wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi w celu ustalenia, jak poważnie korporacja wywiera wpływ konkurencyjny na rynek. W swojej prezentacji FCO zwróciło uwagę na rozległy cyfrowy ekosystem Microsoftu, w tym systemy operacyjne, oprogramowanie biurowe, przetwarzanie w chmurze, gry, wyszukiwanie w Internecie, platformy komunikacyjne i technologie sztucznej inteligencji.

Prezes FCO, Andreas Mundt, skomentował: „Microsoft ma długą i bardzo silną pozycję. W związku z tym istnieją wszelkie powody, aby sprawdzić, jaki wpływ ma Microsoft na konkurencję rynkową. Audyt pozwoli nam podjąć działania na wczesnym etapie i uniemożliwić ewentualne działania antykonkurencyjne.” Poprzednie podobne przeglądy przeprowadzone przez FCO Google, Meta* i Amazon doprowadziły już do objęcia ich firm specjalnym systemem przeciwdziałania nadużyciom (chociaż Amazon złożył odwołanie). W czerwcu 2021 roku FCO ogłosiło również rozpoczęcie przeglądu siły rynkowej Apple’a, ale decyzja w sprawie tego przeglądu nie została jeszcze podana do wiadomości publicznej.

W Unii Europejskiej w tym roku wchodzi w życie ustawa o rynkach cyfrowych (DMA), określająca zestaw wstępnych zasad dla platform internetowych. FCO przyjmuje bardziej proaktywne podejście do regulowania działalności cyfrowych gigantów. Od 2021 roku w Niemczech zastosowano zaktualizowany system konkurencji, który np. zmusił Google do ostrożnego podejścia do wyświetlania wiadomości w wyszukiwarce, a Meta odłączyć swoje gogle VR od kont użytkowników na Facebooku.

Wcześniej informowano, że Microsoft uniemożliwia innym firmom rozwijanie chatbotów AI w celu utrzymania wiodącej pozycji technologii OpenAI ChatGPT, gdzie firma jest dużym inwestorem, co z pewnością może powodować problemy z konkurencją.

W przypadku Microsoftu FCO podkreślił, że dzisiejszy proces nie ocenia jeszcze formalnie konkretnych metod, jakie firma stosuje do prowadzenia działalności. Jeśli jednak zostaną znalezione oznaki antykonkurencyjnych nadużyć Microsoftu, będzie to przedmiotem odrębnej decyzji w porozumieniu z Komisją Europejską i innymi organami ochrony konkurencji. Microsoft regularnie trafiał pod lupę organów antymonopolowych w latach dziewięćdziesiątych, po czym kontrola nad działalnością firmy nieco osłabła. Ale teraz antymonopolowe organy regulacyjne UE i poszczególnych krajów podjęły z nową energią walkę z antykonkurencyjnymi zachowaniami dużych firm technologicznych.

Rzecznik Microsoft skomentował trwające dochodzenie: „Jako duża firma technologiczna jesteśmy świadomi naszej zwiększonej odpowiedzialności za utrzymanie zdrowego środowiska konkurencyjnego. Będziemy konstruktywnie współpracować z Bundeskartellamt, gdy będą starali się zrozumieć naszą rolę na rynkach cyfrowych”.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.