Mężczyźni na Ukrainie pójdą na urlop tacierzyński

Opublikowano: 07.05.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1503

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij podpisał ustawę, która przyznaje mężczyznom prawo do urlopu tacierzyńskiego – poinformowało w czwartek biuro prasowe głowy państwa.

W kwietniu parlament przyjął odpowiednią ustawę, która wejdzie w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w oficjalnej prasie. Teraz na Ukrainie ojciec może skorzystać z urlopu rodzicielskiego tylko wtedy, gdy matka dziecka poszła do pracy lub przebywa w szpitalu przez długi czas.

„Głowa państwa podpisała ustawę zapewniającą równe prawa matkom i ojcom w korzystaniu z urlopu rodzicielskiego. Dokument ma zapewnić równe szanse kobietom i mężczyznom w łączeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi. W szczególności eliminowane są luki legislacyjne ograniczające prawo ojca do urlopu rodzicielskiego” – napisano w komunikacie.

Przyjęta przez Radę ustawa przewiduje, że matka lub ojciec dziecka będą mogli na równi skorzystać z prawa do urlopu rodzicielskiego do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia.

Ponadto pracodawca na własny koszt może zapewnić jednemu z rodziców częściowo płatny urlop rodzicielski.

Ustawa wprowadza również nowy rodzaj urlopu – jednorazowy płatny urlop przy urodzeniu dziecka trwający do 14 dni kalendarzowych.

Zdjęcie: PublicDomainPictures (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. 3steta 07.05.2021 12:16

    I bardzo dobrze 🙂

  2. Stanlley 07.05.2021 13:35

    Co to za słowotwórstwo? “Tacierzyński”?? Mówi się ojcowski….

    polska język, trudna jezyk

  3. realista 07.05.2021 19:17

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.