Megakorporacja BlackRock odbuduje po wojnie Ukrainę

Opublikowano: 29.12.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4245

W środę ujawniono, że rząd prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przygotowuje się do udziału w styczniowym Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos, a ukraiński przywódca prowadzi rozmowy z dyrektorem generalnym BlackRock Larrym Finkiem w sprawie odbudowy kraju po wojnie z Rosją.

Według Bloomberga, Zełenski powiedział w wieczornym orędziu do narodu, że „Specjaliści tej firmy już pomagają Ukrainie w zorganizowaniu funduszu na odbudowę naszego państwa”. Podobno Zełenski odbył we wrześniu wideorozmowę z Finkiem. Nie ujawnił, czy będzie uczestniczył w WEF osobiście, czy wirtualnie.

Zgodnie ze środowym postem na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy, Zełenski powiedział: „Zgodnie ze wstępnymi porozumieniami zawartymi na początku tego roku między głową państwa a Larrym Finkiem, zespół BlackRock od kilku miesięcy pracuje nad projektem mającym na celu doradzanie ukraińskiego rządu o tym, jak ustrukturyzować fundusze na odbudowę kraju”.

„Wołodymyr Zełenski i Larry Fink uzgodnili, że w najbliższym czasie skupią się na koordynowaniu wysiłków wszystkich potencjalnych inwestorów i uczestników odbudowy naszego kraju, kierując inwestycje do najbardziej istotnych i wpływowych sektorów ukraińskiej gospodarki” – dodano we wpisie. „Podczas rozmowy podkreślono, że niektórzy liderzy BlackRock planują odwiedzić Ukrainę w nowym roku” – czytamy dalej. „Prezydent podziękował Larry’emu Finkowi za pracę profesjonalnego zespołu, który BlackRock przydzielił do doradztwa w zakresie strukturyzacji projektów odbudowy”.

BlackRock jest jedną z kilku największych megagorporacji świata. Według stanu na grudzień 2021 r., zarządza ona oszałamiającą kwotą 10 bilionów dolarów pieniędzy inwestorów. To więcej niż produkt krajowy brutto każdego kraju na świecie, z wyjątkiem Stanów Zjecnoczonych i Chińskiej Republiki Ludowej. BlackRock dokonuje większości swoich inwestycji związanych z obsługą pieniędzy dla klientów zewnętrznych, głównie takich instytucji jak publiczne programy emerytalne, fundacje i fundacje.

BlackRock prowadzi potężną platformę technologiczną, która nadzoruje aktywa o wartości co najmniej 21,6 bilionów dolarów. „Vanguard i State Street Global Advisors, najwięksi zarządzający funduszami po BlackRock, są użytkownikami, podobnie jak połowa 10 największych ubezpieczycieli pod względem aktywów, a także japoński rządowy fundusz emerytalny o wartości 1,5 biliona dolarów, największy na świecie. Apple, Microsoft i firma macierzysta Google, Alphabet — trzy największe amerykańskie spółki publiczne — polegają na systemie do zarządzania setkami miliardów dolarów w swoich korporacyjnych portfelach inwestycji skarbowych”.

BlackRock zatrudnił na wysokich stanowiskach wielu byłych urzędników państwowych.

Firma odegrała znaczącą rolę we wspieraniu Rezerwy Federalnej na początku 2020 roku. Jednostka FMA, która w rzeczywistości jest ramieniem doradczym korporacji BlackRock, oddzielona od operacji związanych z zarządzaniem inwestycjami, miała do odegrania znaczącą rolę w reakcji rządu Stanów Zjednoczonych na pandemię koronawirusa. W marcu 2020 r. Rezerwa Federalna wybrała FMA do obsługi awaryjnego programu skupu aktywów. Według raportu „Wall Street Journal” nie było procesu, w którym inni zarządzający aktywami mogliby ubiegać się o to zadanie. Rezerwa Federalna również wykorzystała BlackRock podczas ostatniego kryzysu finansowego. Podczas światowego kryzysu finansowego w latach 2007-2009 Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku poprosił dział FMA BlackRock o zarządzanie aktywami Bear Stearns i AIG, które były na skraju upadku.

Larry Fink zabierał głos w sprawach zmian klimatycznych, namawiając liderów innych firm do rozważenia związanych z nimi zagrożeń. „Zmiana klimatu stała się czynnikiem decydującym o długoterminowych perspektywach firm” – napisał w swoim liście otwartym do dyrektorów generalnych w styczniu. Firma wdrożyła powiązane inicjatywy.

Od dawna krążą pogłoski, że Larry Fink może „udać się” do Waszyngtonu. Był podobno rozważany w 2016 roku przez Hillary Clinton, kandydatkę na urząd prezydenta, na kierowanie Departamentem Skarbu. Mówiono również, że był brany pod uwagę w administracji Joego Bidena.

BlackRock dokonał wielu przejęć i przez lata pochłonął wielu konkurentów. W 2009 roku przejął Barclays Global Investors w ramach umowy, która obejmowała działalność Barclays iShares ETF. Trzy lata wcześniej firma przejęła Merrill Lynch Investment Management.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: „The PostMillenial”, „Business Insider”
Źródło: Goniec.net

Uzupełnienie „Wolnych Mediów”

Dyrektor generalny BlackRocka — Larry Fink — w 2020 roku został powołany do zarządu Światowego Forum Ekonomicznego Klausa Schwaba. W praktyce wygląda na to, że stoi ponad Klausem Schwabem i może wydawać mu polecenia. Więcej informacji TUTAJ.


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. replikant3d 29.12.2022 16:28

  Czyli Ukraina ,,sprzedana,,…brawo!

 2. Rhumek 29.12.2022 17:55

  Jest wysoce prawdopodobne, ze owa korporacja będzie równie ochoczo ,,odbudowywać,, Polskę, czy jak tam ten nasz kraj po wszystkim będzie sie nazywał.

 3. rici 29.12.2022 19:25

  Blackrock w czasie prezydentury Zelenskiego wykupil na Ukrainie 1/4 wszystkiej ziemi uprawnej. W tym czasie Zelenski wszedl w posiadanie wilii na Florydzie za 38 milionow dolarow, a na koncie przybylo mu 1.3 miliarda.

 4. NORB 29.12.2022 22:07

  Tubylczą władzę Yakesi poklepią jak zwykle po plecach, well done & thank U very much. Później co najwyżej wynajmiemy kilka pobliskich magazynów logistycznych pod Przemyślem czy Rzeszowem i odtrąbią sukces na miarę naszych możliwości. Czyli mniej więcej będzie z tego tyle co po udziale w napaści na Irak. Wtedy też nasze firmy miały odbudowywać infrastrukturę, bo przecież fachowców to my mamy najlepszych. To tak gdyby ktoś się rozmarzył co do perspektyw w krainie U.

 5. Baltazar Bombka 30.12.2022 09:43

  A Polska w podzięce ma odbudować Donbas 🙂 Jak se go odbije z rąk Rosjan… PS Rosjanie już odbudowują zajęte/odzyskane tereny i cisza w eterze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.