Megakorporacja BlackRock odbuduje po wojnie Ukrainę
W środę ujawniono, że rząd prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przygotowuje się do udziału w styczniowym Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos, a ukraiński przywódca prowadzi rozmowy z dyrektorem generalnym BlackRock Larrym Finkiem w sprawie odbudowy kraju po wojnie z Rosją.
Według Bloomberga, Zełenski powiedział w wieczornym orędziu do narodu, że „Specjaliści tej firmy już pomagają Ukrainie w zorganizowaniu funduszu na odbudowę naszego państwa”. Podobno Zełenski odbył we wrześniu wideorozmowę z Finkiem. Nie ujawnił, czy będzie uczestniczył w WEF osobiście, czy wirtualnie.
Zgodnie ze środowym postem na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy, Zełenski powiedział: „Zgodnie ze wstępnymi porozumieniami zawartymi na początku tego roku między głową państwa a Larrym Finkiem, zespół BlackRock od kilku miesięcy pracuje nad projektem mającym na celu doradzanie ukraińskiego rządu o tym, jak ustrukturyzować fundusze na odbudowę kraju”.
„Wołodymyr Zełenski i Larry Fink uzgodnili, że w najbliższym czasie skupią się na koordynowaniu wysiłków wszystkich potencjalnych inwestorów i uczestników odbudowy naszego kraju, kierując inwestycje do najbardziej istotnych i wpływowych sektorów ukraińskiej gospodarki” – dodano we wpisie. „Podczas rozmowy podkreślono, że niektórzy liderzy BlackRock planują odwiedzić Ukrainę w nowym roku” – czytamy dalej. „Prezydent podziękował Larry’emu Finkowi za pracę profesjonalnego zespołu, który BlackRock przydzielił do doradztwa w zakresie strukturyzacji projektów odbudowy”.
BlackRock jest jedną z kilku największych megagorporacji świata. Według stanu na grudzień 2021 r., zarządza ona oszałamiającą kwotą 10 bilionów dolarów pieniędzy inwestorów. To więcej niż produkt krajowy brutto każdego kraju na świecie, z wyjątkiem Stanów Zjecnoczonych i Chińskiej Republiki Ludowej. BlackRock dokonuje większości swoich inwestycji związanych z obsługą pieniędzy dla klientów zewnętrznych, głównie takich instytucji jak publiczne programy emerytalne, fundacje i fundacje.
BlackRock prowadzi potężną platformę technologiczną, która nadzoruje aktywa o wartości co najmniej 21,6 bilionów dolarów. „Vanguard i State Street Global Advisors, najwięksi zarządzający funduszami po BlackRock, są użytkownikami, podobnie jak połowa 10 największych ubezpieczycieli pod względem aktywów, a także japoński rządowy fundusz emerytalny o wartości 1,5 biliona dolarów, największy na świecie. Apple, Microsoft i firma macierzysta Google, Alphabet — trzy największe amerykańskie spółki publiczne — polegają na systemie do zarządzania setkami miliardów dolarów w swoich korporacyjnych portfelach inwestycji skarbowych”.
BlackRock zatrudnił na wysokich stanowiskach wielu byłych urzędników państwowych.
Firma odegrała znaczącą rolę we wspieraniu Rezerwy Federalnej na początku 2020 roku. Jednostka FMA, która w rzeczywistości jest ramieniem doradczym korporacji BlackRock, oddzielona od operacji związanych z zarządzaniem inwestycjami, miała do odegrania znaczącą rolę w reakcji rządu Stanów Zjednoczonych na pandemię koronawirusa. W marcu 2020 r. Rezerwa Federalna wybrała FMA do obsługi awaryjnego programu skupu aktywów. Według raportu „Wall Street Journal” nie było procesu, w którym inni zarządzający aktywami mogliby ubiegać się o to zadanie. Rezerwa Federalna również wykorzystała BlackRock podczas ostatniego kryzysu finansowego. Podczas światowego kryzysu finansowego w latach 2007-2009 Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku poprosił dział FMA BlackRock o zarządzanie aktywami Bear Stearns i AIG, które były na skraju upadku.
Larry Fink zabierał głos w sprawach zmian klimatycznych, namawiając liderów innych firm do rozważenia związanych z nimi zagrożeń. „Zmiana klimatu stała się czynnikiem decydującym o długoterminowych perspektywach firm” – napisał w swoim liście otwartym do dyrektorów generalnych w styczniu. Firma wdrożyła powiązane inicjatywy.
Od dawna krążą pogłoski, że Larry Fink może „udać się” do Waszyngtonu. Był podobno rozważany w 2016 roku przez Hillary Clinton, kandydatkę na urząd prezydenta, na kierowanie Departamentem Skarbu. Mówiono również, że był brany pod uwagę w administracji Joego Bidena.
BlackRock dokonał wielu przejęć i przez lata pochłonął wielu konkurentów. W 2009 roku przejął Barclays Global Investors w ramach umowy, która obejmowała działalność Barclays iShares ETF. Trzy lata wcześniej firma przejęła Merrill Lynch Investment Management.
Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: „The PostMillenial”, „Business Insider”
Źródło: Goniec.net
Uzupełnienie „Wolnych Mediów”
Dyrektor generalny BlackRocka — Larry Fink — w 2020 roku został powołany do zarządu Światowego Forum Ekonomicznego Klausa Schwaba. W praktyce wygląda na to, że stoi ponad Klausem Schwabem i może wydawać mu polecenia. Więcej informacji TUTAJ.