Maszynista prawie jak pilot?

Opublikowano: 20.11.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2181

Średnia wieku wśród polskich maszynistów pociągów to 50 lat. Szkolnictwo zawodowe na tym polu niemal nie istnieje, a mimo to wprowadzane są kolejne obostrzenia, utrudniające zdobycie kwalifikacji w tym zawodzie.

Jak mówi w wywiadzie dla portalu WNP.pl Tamara Staniowska, członkini zarządu DB Cargo Polska, mimo braku maszynistów wprowadza się regulacje, które znacząco ograniczają dostęp do tego zawodu – przy i tak słabo rozbudowanym systemie szkolnictwa zawodowego w Polsce. Dziś szkolenie maszynisty jest tak samo skomplikowane, jak kształcenie pilota samolotu odrzutowego.

Polska kolej cierpi na brak młodych, wykwalifikowanych pracowników. Problem ten jest szczególnie poważny, jeśli analizować sytuację wśród maszynistów. Obecnie średni wiek w tej grupie zawodowej w Polsce to około 50 lat. Zawód nie przyciąga młodych ludzi, a starsi pracownicy będą stopniowo odchodzić na emerytury. Wymagany czas nauki maszynisty wynosi, zgodnie z nowymi przepisami, około dwóch lat. W trakcie tego okresu pracownik nie może wykonywać innych czynności, a przedsiębiorca kolejowy ponosi koszty jego szkolenia i nie może liczyć na jego efektywną pracę w czasie trwania procesu szkoleniowego.

Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Stanlley 20.11.2020 11:35

  No niesamowite! Nieh zgadnę – teraz w niedługim czasie zacznie brakować maszynistów… po przesileniu i prawie zapaści koleji – znajdzie się zbawca oferujący autonomiczne pociągi a całość przejmie jedna z zachodnich korporacji – np za długi…

 2. drakonos 21.11.2020 07:34

  W Chinach od dawna jeżdzą pociągi autonomiczne na niektórych trasach i świat się u nich nie zawalił. Automatyzacja to przyszłość.

  Przyszłość to świat bez wojen, pełen zieleni , czystego powietrza i z ograniczoną populacją . Ludzie nie będą się zabijać bo z UE powstanie jedno państwo, a dochód gwarantowany lub lekka praca sprawi, że wszyscy będą szczęśliwi.

  Nie będzie barier językowych, religii, różnic kulturowych ponieważ to wszystko zostanie zlikwidowane.

 3. robi1906 21.11.2020 12:03

  Oczywiście, zostanie tylko hebrajski.

 4. drakonos 21.11.2020 13:25

  Nie będzie hebrajskiego bo on jest ciężki do nauki. Będzie angielski.

  Wszystkie państwa padają. W Izraelu również zamrożono gospodarkę. Żydzi są tak samo tępieni przez swój rząd jak Polacy przez polski rząd. Depopulacja i cała reszta dotyczyć będzie wszystkich państw.

  Nawet Iran, Korea Północna czy Rosja wprowadziła ograniczenia. Co świadczy o tym, że te rządy również się dogadały na szczycie 🙂

  Do 2050 roku mamy mieć gospodarkę zero emisyjną. Wprowadzą nowe podatki, wzrośnie bezrobocie , wzrosną koszty życia to ludzie nie będą się płodzić i plan depopulacji zostanie zrealizowany.

 5. robi1906 21.11.2020 14:09

  drakonos, już kiedyś to pisałem lecz powtórzę, Chazarów którzy dotarli do sztucznego twora jakim jest Izrael, nauczono hebrajskiego, bo oni wcześniej mówili w jidysz, więc da się nauczyć.
  I tym samym współcześni mieszkańcy Izraela (w większości) to Chazarzy i oni z rządem swiatowym czyli Lichwą nie mają nic wspólnego, zresztą wystarczy policzyć ilu zginęło żydów niemieckich (kilkuset) a ilu Chazarów z Polski, Rosji i Ukrainy za 2 wojny wyznających Mojżesza (miliony).

  żydzi to zmyłka, to tylko sztuczka z nazwą która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

  A to co napisałeś na końcu to tylko coś o czym też pisałem, już ponad 100 ileś lat temu rabin w Czechach mówił na pogrzebie że Oni już rządzą światem, “przepowiadał” rewolucje i upadek chrześcijan.
  Nic nowego wystarczy tylko słuchać i czytać, cała prawda została już powiedziana dawno temu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.