Maszynista prawie jak pilot?
Średnia wieku wśród polskich maszynistów pociągów to 50 lat. Szkolnictwo zawodowe na tym polu niemal nie istnieje, a mimo to wprowadzane są kolejne obostrzenia, utrudniające zdobycie kwalifikacji w tym zawodzie.
Jak mówi w wywiadzie dla portalu WNP.pl Tamara Staniowska, członkini zarządu DB Cargo Polska, mimo braku maszynistów wprowadza się regulacje, które znacząco ograniczają dostęp do tego zawodu – przy i tak słabo rozbudowanym systemie szkolnictwa zawodowego w Polsce. Dziś szkolenie maszynisty jest tak samo skomplikowane, jak kształcenie pilota samolotu odrzutowego.
Polska kolej cierpi na brak młodych, wykwalifikowanych pracowników. Problem ten jest szczególnie poważny, jeśli analizować sytuację wśród maszynistów. Obecnie średni wiek w tej grupie zawodowej w Polsce to około 50 lat. Zawód nie przyciąga młodych ludzi, a starsi pracownicy będą stopniowo odchodzić na emerytury. Wymagany czas nauki maszynisty wynosi, zgodnie z nowymi przepisami, około dwóch lat. W trakcie tego okresu pracownik nie może wykonywać innych czynności, a przedsiębiorca kolejowy ponosi koszty jego szkolenia i nie może liczyć na jego efektywną pracę w czasie trwania procesu szkoleniowego.
Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Źródło: NowyObywatel.pl