Martwe strefy w oceanie źródłem gazów cieplarnianych

Opublikowano: 14.07.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1570

Międzynarodowy zespół naukowców zbadał szereg tak zwanych „martwych stref” w oceanach, aby określić ich wpływ na środowisko. Są to obszary praktycznie pozbawione tlenu, a teraz okazuje się, że mogą one wpływać na ziemski klimat.

Naukowcy odkryli, że osady poniżej „martwych stref” są źródłem podtlenku azotu, znanego również jako „gaz rozweselający”, tlenek diazotu i podtlenek azotu (N2O). Gaz jest uwalniany do atmosfery, gdy głębokie wody wypływają na powierzchnię. Podtlenek azotu jest gazem cieplarnianym 300 razy silniejszym niż dwutlenek węgla. Ponadto ma działanie zubożające na warstwę ozonową.

W ramach nowych badań naukowcy udali się na Bermudy, aby zmierzyć emisje N2O z dziewiczych lasów namorzynowych. Okazało się, że osady denne aktywnie pochłaniają podtlenek azotu. Ale w pewnych warunkach (na przykład, jeśli woda jest zanieczyszczona ściekami przemysłowymi), mogą zacząć uwalniać gaz cieplarniany z powrotem do atmosfery. Naukowcy przewidują, że w przyszłości zwiększy się liczba i obszar „martwych stref”, co oznacza, że ​​wzrośnie również emisja N2O. Może to mieć znaczący wpływ na klimat planety.

Na podstawie: Doi.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.