Arktyczne zagrożenie metanowe jest większe niż mówią klimatyści

Opublikowano: 23.12.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1881

Arktyka kryje w sobie niebezpieczny sekret, który być może zamiast ludzi wywołuje tak zwany „kryzys klimatyczny” – chodzi o metan, zamknięty pod wieczną zmarzliną. Ostatnie badania przeprowadzone na norweskim archipelagu Svalbard ujawniły znaczne nagromadzenia tego gazu w głębokich warstwach ziemi.

Dane z ośmiu odwiertów poszukiwawczych pokazały, że połowa z nich zawierała metan, który może łatwo migrować na powierzchnię po uwolnieniu. Geolog Thomas Birhall podkreśla przypadkowość tych odkryć, które zwracają uwagę na potencjalne ryzyko związane z uwalnianiem metanu na dużą skalę.

Podczas gdy wieczna zmarzlina na nizinach działa jak skuteczne uszczelnienie, obszary wysokogórskie tworzą słabsze bariery, przez co metan może łatwiej przedostać się do atmosfery. Firmy wiercące na tych obszarach często znajdują mniej gazu węglowodorowego, co wskazuje na możliwość migracji metanu.

Z uwagi na to, że metan jest silnym gazem cieplarnianym, o 25 razy bardziej skutecznym w ocieplaniu niż dwutlenek węgla, jego uwolnienie z topniejącej wiecznej zmarzliny stanowi poważne ryzyko dla klimatu. Ponadto szybkość ocieplania się Arktyki nasila potrzebę podjęcia pilnych działań w celu ograniczenia emisji tego gazu.

To badanie rzuca światło na to, jak topnienie wiecznej zmarzliny może przyczynić się do wzrostu koncentracji metanu w atmosferze, pogłębiając kryzys klimatyczny. Wskazuje również na potrzebę dalszych badań w celu lepszego zrozumienia skali tego zagrożenia i opracowania skutecznych strategii zmniejszających ryzyko związane z uwolnieniem metanu.

Klimatyści zaplanowali dla nas koniec jedzenia mięsa i zadowolenie się owadami, właśnie dlatego, żeby ograniczyć emisje metanu. Tymczasem, tak jak w przypadku CO2, okazuje się, że emisje naturalne są znacznie potężniejsze od emisji antropogenicznych.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. KubaD. 23.12.2023 14:03

    Ja proponował wysłać ich na badanie psychiatryczne. Jak trzeba być głupim, żeby wierzyć w takie rzeczy.

  2. walter667 24.12.2023 03:16

    Ci wszyscy klimatyści zapędzili się w kozi róg, bo każda energia już jest zła. Ozon był, potem co2, teraz metan. Nie lepiej dać spokój ludziom z tym straszeniem i zamiast tego straszenia po prostu opodatkować ozon, co2, metan, h2o ? Oh wait…

  3. MrMruczek 03.01.2024 19:05

    @”Panowie Wybitni Komentatorzy” i Ty o “Przenikliwy Autorze”!

    Autor: “Arktyka kryje w sobie niebezpieczny sekret, który być może zamiast ludzi wywołuje tak zwany „kryzys klimatyczny””
    Cóż za przenikliwość! A zastanowiłeś się cóż to tak napędza zwiększanie emisji metanu w szelfie arktycznym, w tundrze i tajdze oraz w górach?

    Autor: “Wskazuje również na potrzebę dalszych badań w celu lepszego zrozumienia skali tego zagrożenia i opracowania skutecznych strategii zmniejszających ryzyko związane z uwolnieniem metanu.”
    Buhaha! Skala jest w środowisku klimatologów znana od wielu lat, a środek zapobiegawczy jest tylko jeden – trzeba przestać dokładać do pieca.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.