Liczba wyświetleń: 1673
Międzynarodowy zespół naukowców zbadał szereg tak zwanych „martwych stref” w oceanach, aby określić ich wpływ na środowisko. Są to obszary praktycznie pozbawione tlenu, a teraz okazuje się, że mogą one wpływać na ziemski klimat.
Naukowcy odkryli, że osady poniżej „martwych stref” są źródłem podtlenku azotu, znanego również jako „gaz rozweselający”, tlenek diazotu i podtlenek azotu (N2O). Gaz jest uwalniany do atmosfery, gdy głębokie wody wypływają na powierzchnię. Podtlenek azotu jest gazem cieplarnianym 300 razy silniejszym niż dwutlenek węgla. Ponadto ma działanie zubożające na warstwę ozonową.
W ramach nowych badań naukowcy udali się na Bermudy, aby zmierzyć emisje N2O z dziewiczych lasów namorzynowych. Okazało się, że osady denne aktywnie pochłaniają podtlenek azotu. Ale w pewnych warunkach (na przykład, jeśli woda jest zanieczyszczona ściekami przemysłowymi), mogą zacząć uwalniać gaz cieplarniany z powrotem do atmosfery. Naukowcy przewidują, że w przyszłości zwiększy się liczba i obszar „martwych stref”, co oznacza, że wzrośnie również emisja N2O. Może to mieć znaczący wpływ na klimat planety.
Na podstawie: Doi.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl