Mała rzecz, a duża sprawa – samorozładowanie się baterii

Opublikowano: 02.02.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2933

Według naukowców z Halifax bateria telefonu, tabletu lub laptopa, na którym to czytasz, prawdopodobnie powoli się rozładowuje z powodu zaskakującej i powszechnej wady produkcyjnej.

„To jest coś zupełnie nieoczekiwanego i prawdopodobnie nikt o tym nie pomyślał” – mówi Michael Metzger, adiunkt na Dalhousie University. Problem? Małe kawałki taśmy, które łączą ze sobą elementy baterii, są wykonane z niewłaściwego rodzaju plastiku.

Baterie uwalniają moc w wyniku reakcji chemicznej. Wewnątrz każdego ogniwa akumulatora znajdują się dwa rodzaje metalu. Jeden działa jako elektroda dodatnia, a druga jako elektroda ujemna. Elektrody te są utrzymywane w płynie elektrolitycznym lub paście, która często jest formą litu. Po podłączeniu kabli do obu końców baterii elektrony przepływają przez kable — zasilając żarówki, laptopy lub cokolwiek innego w obwodzie — i wracają do baterii.

Kłopoty zaczynają się, jeśli te elektrony nie podążają za kablami. Kiedy elektrony przemieszczają się z jednej naładowanej strony akumulatora na drugą przez płyn elektrolitowy, nazywa się to samorozładowaniem. Akumulator rozładowuje się wewnętrznie bez wysyłania prądu elektrycznego. To jest powód, dla którego urządzenia, które są w pełni naładowane, mogą powoli tracić ładunek, gdy są wyłączone. „Obecnie baterie są bardzo dobre” – powiedział Metzger. „Ale, jak w przypadku każdego produktu, chcesz go udoskonalić. I chcesz wyeliminować nawet niewielkie tempo samorozładowania”.

Kawałek po kawałku zespół przeanalizował komponenty baterii. Zdał sobie sprawę, że cienkie paski metalu i izolacji ciasno zwinięte wewnątrz obudowy były połączone taśmą. Te małe segmenty taśmy były wykonane z PET — rodzaju tworzywa sztucznego, które powodowało, że płyn elektrolitowy zmieniał kolor na czerwony i samorozładowywał akumulator. „Wiele firm używa taśmy PET” — powiedział Metzger.

Metzger i zespół zaczęli publicznie dzielić się swoim odkryciem w listopadzie 2022 r. w publikacjach i na seminariach. Niektóre z największych światowych firm produkujących sprzęt komputerowy i producentów pojazdów elektrycznych były bardzo zainteresowane. Zespół zaproponował rozwiązanie problemu: zastosować nieco droższą, ale także bardziej stabilną mieszankę plastyczną.

Jedną z opcji jest polipropylen, który jest zwykle używany do produkcji trwalszych plastikowych przedmiotów, takich jak meble ogrodowe lub butelki na wodę wielokrotnego użytku. „Zdaliśmy sobie sprawę, że [polipropylen] nie rozkłada się tak łatwo, jak PET i nie tworzy niepożądanych cząsteczek” – powiedział Metzger. „Obecnie mamy bardzo zachęcające wyniki, że samorozładowania są eliminowane poprzez odejście od tej taśmy PET”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.