Ludzkie komórki zamieniono w maleńkie biologiczne roboty

Opublikowano: 07.12.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1526

Naukowcy z Tufts University i Wyss Institute na Uniwersytecie Harvarda dokonali rewolucyjnego odkrycia w dziedzinie biorobotów. Z powodzeniem stworzyli maleńkie roboty biologiczne, zwane antrobotami, z ludzkich komórek tchawicy. Te wielokomórkowe boty wykazały zdolność poruszania się po powierzchniach i wspomagania wzrostu neuronów w uszkodzonych obszarach.

Antroboty, których rozmiary wahają się od szerokości ludzkiego włosa do zaostrzonego ołówka, mają niesamowitą zdolność do samoorganizacji i leczenia innych komórek. Odkrycie to stanowi kamień milowy na drodze badaczy do wykorzystania biorobotów pochodzących od pacjentów jako narzędzi terapeutycznych do regeneracji, leczenia i leczenia chorób.

Ten przełom opiera się na wcześniejszych badaniach przeprowadzonych przez Michaela Levina, profesora biologii na Uniwersytecie Tufts i Josha Bongarda z Uniwersytetu Vermont. W swojej poprzedniej pracy stworzyli wielokomórkowe roboty biologiczne zwane ksenobotami z komórek embrionalnych żab. Te ksenoboty wykazywały różne zdolności, takie jak nawigowanie po przejściach, zbieranie materiałów, zapisywanie informacji, samoleczenie i ograniczona replikacja. Nie było jednak jasne, czy zdolności te są charakterystyczne dla embrionów płazów, czy też bioroboty można tworzyć z komórek innych gatunków.

W swoim najnowszym badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Advanced Science Levine” i absolwent Gizem Gumuskaya wykazali, że boty rzeczywiście można tworzyć z dorosłych komórek ludzkich bez żadnych modyfikacji genetycznych. Antropoboty wykazały zdolności wykraczające poza te obserwowane u ksenobotów. To odkrycie dotyka szerszego pytania, nad którym pracuje laboratorium: jakie zasady rządzą tym, w jaki sposób komórki łączą się i wchodzą w interakcje w organizmie? Czy komórki mogą łączyć się w różne „plany ciała”, aby wykonywać nowe funkcje?

Dając komórkom ludzkim możliwość tworzenia nowych struktur i zadań, badacze uwolnili ich ukryty potencjał. Gumusskaya wyjaśnia: „Chcieliśmy dowiedzieć się, do czego zdolne są komórki, oprócz tworzenia standardowych funkcji organizmu. Przeprogramowując interakcję między komórkami, można stworzyć nowe struktury wielokomórkowe, podobne do tego, w jaki sposób kamień i cegła można złożyć w różne elementy konstrukcyjne — ściany, łuki lub kolumny”. Antroboty nie tylko wykazały zdolność do tworzenia nowych form, ale także wykazały różne wzorce ruchu na powierzchni ludzkich neuronów w naczyniach laboratoryjnych. Ponadto stymulowały nowy wzrost, aby wypełnić luki powstałe w wyniku drapania warstwy komórek.

To przełomowe badanie otwiera przed biorobotami świat możliwości. Entoroboty mają potencjał, aby zrewolucjonizować medycynę regeneracyjną, oferując nowe narzędzia terapeutyczne w leczeniu różnych chorób. W miarę ciągłego rozwoju tej dziedziny naukowcy przewidują przyszłość, w której wyspecjalizowane bioroboty będą mogły być dostosowywane do każdego pacjenta, zapewniając ukierunkowane i spersonalizowane leczenie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.