Ludzie gorszego sortu​?

Opublikowano: 10.09.2019 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 26

Rząd PiS oszczędza na pacjentach kardiologicznych. Nic więc dziwnego, że pod rządami obecnej ekipy rośnie śmiertelność i spada długość życia Polaków.

W związku z dramatyczną sytuacją chorych na niewydolność serca i ich wieloletnią walką o dostęp do jedynego leku mogącego uratować ich życie, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce” wystosowało list otwarty do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego.

„W związku z wejściem w życie nowej listy refundacyjnej, pragniemy w imieniu kilkuset tysięcy chorych wyrazić żal, niezrozumienie i rozczarowanie z powodu braku w obwieszczeniu jedynej terapii dla chorych z niewydolnością serca” – pisze stowarzyszenie.

To nie pierwsze tego rodzaju słowa krytyki. Już wiele miesięcy wcześniej Koalicja Serce dla Kardiologii apelowała w tej sprawie – także daremnie – do Ministra Zdrowia. Tysiące pacjentów i ich rodziny od dwóch lat walczą w naszym kraju – bezskutecznie – o dostęp do terapii dla chorych z niewydolnością serca.

W tej walce o życie wspierają ich najlepsi polscy eksperci z dziedziny kardiologii, wykazując pilną potrzebę refundacji jedynego leku, który nie tylko zmieni jakość naszego życia, ale przede wszystkim uratuje życie tysięcy chorych.

Polscy pacjenci kardiologiczni z ogromną nadzieją oczekiwali na wrześniową listę refundacyjną, jednak kolejny raz zostali pominięci i pozostawieni sami sobie – lek Entresto zawierający substancje sakubitryl/walsartan wciąż nie jest refundowany. Co do zasadności refundacji leku nie ma wątpliwości, nie mają jej ani polscy, wybitni eksperci, ani eksperci z innych krajów. Ten nowoczesny lek mogący uratować życie chorych na niewydolność serca jest refundowany w całej Unii Europejskiej (poza Rumunią) – no i Polską…

Niewydolność serca to stan, w którym chore serce nie jest w stanie prawidłowo pompować krwi i dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości tlenu w stosunku do aktualnych jego potrzeb. Choroba pojawia się nagle lub stopniowo, jest schorzeniem postępującym, ale współczesne leczenie jest w stanie ją zatrzymać, a nawet spowodować ustąpienie choroby.

U nas jednak rokowanie dla chorych na niewydolność serca jest bardzo poważne – każdego dnia z powodu tej choroby umierają w Polsce średnio 164 osoby, co miesięcznie prowadzi do zgonów prawie 5 000 Polaków, a rocznie – około 60 000. Porównywalnie stanowi to ilość mieszkańców średniej wielkości miasta. Czy Polska może sobie pozwolić na to, aby rocznie z mapy kraju znikało jedno miasto? Czy naprawdę można spokojnie patrzeć na śmierć Polaków?

Przeżywalność w niewydolności serca jest bardzo niska, nawet niższa niż w przypadku większości nowotworów. Jak pokazują statystyki ok. 50 proc. chorych umiera w przeciągu 5 lat od wykrycia choroby, a 11 proc. pacjentów – w 1 roku po hospitalizacji. Przewiduje się, że w nadchodzącym 10-leciu zachorowalność na niewydolność serca będzie największa spośród wszystkich chorób układu sercowo-naczyniowego. Niewydolność serca jest chorobą przewlekłą, w istotnym stopniu wpływającą na codzienne życie pacjentów i ich rodzin. Jakość życia chorych jest bardzo niska, co wiąże się z ich izolacją społeczną, często występującą depresją, brakiem możliwości podjęcia, czy kontynuacji pracy.

Mimo szeregu działań i wsparcia ze strony wielu środowisk, żadne apele o dostęp do skutecznego leczenia nie zostały wysłuchane. Ministerstwo Zdrowia w czasie przewidzianym ustawowo nie podjęło decyzji dotyczącej leczenia dla pacjentów z niewydolnością serca. Trudno zrozumieć to, że tak liczna grupa chorych pozostaje niezauważona przez rząd i nie otrzymuje wsparcia, które mogłoby uratować ich życie. Pacjenci kardiologiczni apelują o godne traktowanie pacjentów z niewydolnością serca – i proszą o podjęcie decyzji w sprawie refundacji leku Entresto.

Kolejna szansa na to będzie za dwa miesiące. Ale dwa miesiące oczekiwania na nową listę refundacyjną sprawi, że 10 000 Polaków, nie będzie miało szansy dożyć tej decyzji – choćby okazała się pozytywna.

Autorstwo: Agnieszka Wołczenko
Źródło: Trybuna.info

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ