Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny zbojkotuje wybory samorządowe

Opublikowano: 21.03.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 747

Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny zapowiedział zbojkotowanie wyborów samorządowych w Autonomii Palestyńskiej, które odbędą się już za dwa miesiące. To odpowiedź na falę represji ze strony władz Autonomii, koordynujących swoje działania ze stroną izraelską.

Władze lewicowo-nacjonalistycznego Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny (PFLP) poinformowały w piątek, że jego działacze nie wezmą udziały w wyborach lokalnych w Autonomii Palestyńskiej, które są zaplanowane na 13 maja. Bezpośrednim powodem mają być działania służb bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu, gdzie szykanowały one rodzinę Basela al-Araja oraz jego zwolenników. Al-Araj, będący znanym palestyńskim działaczem, został zabity przez siły izraelskie na początku marca czyli pięć miesięcy po opuszczeniu palestyńskiego aresztu.

Oburzenie wśród Palestyńczyków wywołało też oświadczenie rządu w Ramallah, który zapowiedział osądzenie pięciu towarzyszy al-Araja za rzekome posiadanie broni i planowanie ataku na Izrael, pomimo ich zatrzymania przez stronę izraelską po tym jak opuścili palestyński areszt. Dodatkowo przed tygodniem palestyńska policja brutalnie stłumiła protest w obronie aresztowanych, w wyniku czego rannych zostało jedenaście osób, a tego samego dnia spacyfikowała też manifestację w obozie dla uchodźców w Betlejem.

Działania palestyńskich sił bezpieczeństwa są od dawna krytykowane przez opozycję, która oskarża władze Autonomii Palestyńskiej o zastraszanie przeciwników polityki prowadzonej przez prezydenta Mahmuda Abbasa i władze wywodzące się z ugrupowania Al-Fatah. Najpoważniejszym ze stawianych zarzutów jest natomiast wydawanie Izraelczykom palestyńskich aktywistów w imię zacieśniania izraelsko-palestyńskiej współpracy w kwestiach bezpieczeństwa.

Same wybory samorządowe od dłuższego czasu powodują napięcia wśród palestyńskich partii politycznych. Władze Autonomii Palestyńskiej chciały przeprowadzić wybory zarówno na Zachodnim Brzegu jak i w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy, ale władze Hamasu nie zgodziły się na taki krok dopóki nie nastąpi pojednanie pomiędzy ich ugrupowaniem i Hamasem. Z tego powodu w maju do urn pójdą jedynie mieszkańcy Zachodniego Brzegu.

Na podstawie: Maannews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.