Łotwa rezygnuje z języka rosyjskiego

Opublikowano: 23.03.2018 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 695

Łotewski Sejm w ostatnim czytaniu przyjął ustawę o przestawieniu się wszystkich szkół na nauczanie w języku łotewskim — donosi korespondent Sputnika.

Tę decyzję poparło większość posłów na Sejm. Teraz ustawę ma zatwierdzić prezydent. Przywódca państwa może zlecić dopracowanie ustawy. Premier Māris Kučinskis oznajmił, że przejście szkół na nauczanie w języku urzędowym jest niezbędne, jeśli nie rozwiązać tej kwestii teraz, w każdym razie trzeba będzie do niej wrócić. Zapewnił, że ten środek nie ma charakteru dyskryminującego mniejszości.

Przewiduje się, że proces przejścia ruszy 1 września 2019 roku i zakończy się 1 września 2021 roku. Nauczanie przedszkolne będzie dwujęzyczne a w szkole podstawowej w klasach od 1 do 6 będą dostępne trzy modele dwujęzycznego nauczania. W klasach 7-9 80% przedmiotów będzie wykładanych w języku urzędowym, a w klasach 10-12 nauczanie będzie się odbywać wyłącznie w języku łotewskim.

Jednocześnie absolutna większość szkół mniejszości narodowych to szkoły z językiem rosyjskim, w kraju regularnie odbywają się akcje protestacyjne przeciwko ich przejściu na język łotewski. Rosyjskie MSZ nazwało stosunek Łotwy do języka rosyjskiego „językową inkwizycją”. Duma Państwowa oznajmiła, że likwidacja edukacji szkolnej w językach mniejszości narodowych jest niedopuszczalna.

Na Łotwie mieszka niecałe 2 mln osób, z których około 40% stanowią osoby rosyjskojęzyczne. W republice obowiązuje jeden język urzędowy — łotewski, rosyjski ma status języka obcego.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rumcajs 24.03.2018 11:20

    Wyobraź sobie taka sytuacje… Rosjani mieszkający w tym państwie odmawiaja uzywania jezyka lokalnego, a gadaja tylko po rosyjsku… Nie dogaduja sie z administracja, nie dogaduja sie z pracodawcami, paraliz kraju murowany. Co zatem ma zrobic taki kraj??, może ich wyżucic do Rosji, ale to grozi paraliżem systemu emetytalnego, i gospodarczego, bo w tak małym państwie ubytek ok 40% ludności to katastrofa..Mozna ich karac, i wsadzac do “ciupy”, ale nie maja tyle więzień…
    Takir uch spowoduje wniknięcie słuzb rosyjskich, nie po to by prowadzic wojne “hybrydową”, a zjednoczyc rosjan politycznie, i wygrac wybory. Wtedy może okazac sie, że niby Łotewski, ale “ruski” rząd zmieni te ustawy, i wprowadzi podobne, uciązliwe dla łotyszy. Nie tedy droga..
    Zainteresuj sie BELGIA, i wyobraz sobie, że jeden z jezyków, zostaje “wyrugowany”, i ustawowo, nakazuje sie posługiwac tylko jednym… Cóz, zapewne w szkole cie nie uczyli, że belgia to kraj dwujęzyczny….

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.