Łotwa rezygnuje z języka rosyjskiego

Łotewski Sejm w ostatnim czytaniu przyjął ustawę o przestawieniu się wszystkich szkół na nauczanie w języku łotewskim — donosi korespondent Sputnika.

Tę decyzję poparło większość posłów na Sejm. Teraz ustawę ma zatwierdzić prezydent. Przywódca państwa może zlecić dopracowanie ustawy. Premier Māris Kučinskis oznajmił, że przejście szkół na nauczanie w języku urzędowym jest niezbędne, jeśli nie rozwiązać tej kwestii teraz, w każdym razie trzeba będzie do niej wrócić. Zapewnił, że ten środek nie ma charakteru dyskryminującego mniejszości.

Przewiduje się, że proces przejścia ruszy 1 września 2019 roku i zakończy się 1 września 2021 roku. Nauczanie przedszkolne będzie dwujęzyczne a w szkole podstawowej w klasach od 1 do 6 będą dostępne trzy modele dwujęzycznego nauczania. W klasach 7-9 80% przedmiotów będzie wykładanych w języku urzędowym, a w klasach 10-12 nauczanie będzie się odbywać wyłącznie w języku łotewskim.

Jednocześnie absolutna większość szkół mniejszości narodowych to szkoły z językiem rosyjskim, w kraju regularnie odbywają się akcje protestacyjne przeciwko ich przejściu na język łotewski. Rosyjskie MSZ nazwało stosunek Łotwy do języka rosyjskiego „językową inkwizycją”. Duma Państwowa oznajmiła, że likwidacja edukacji szkolnej w językach mniejszości narodowych jest niedopuszczalna.

Na Łotwie mieszka niecałe 2 mln osób, z których około 40% stanowią osoby rosyjskojęzyczne. W republice obowiązuje jeden język urzędowy — łotewski, rosyjski ma status języka obcego.

Źródło: pl.SputnikNews.com