Lojaliści zapowiadają palenie flag irlandzkich

Opublikowano: 04.07.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 319

Władze Belfastu wzywają lojalistów aby nie dopuszczali się niszczenia symboli katolickich i palenia flag irlandzkich podczas uroczystości planowanych na 11 lipca. Uroczystości palenia ognisk upamiętniają wydarzenia z 1690 roku, kiedy ogniska zapłonęły na wzgórzach Antrim i Down w Belfaście by pomóc w nawigacji statkom króla Wilhelma III Orańskiego w bitwie nad rzeką Boyne. Starcie to zwane „wojną dwóch królów” było częścią walki o tron brytyjski protestanta Wilhelma i jego konkurenta, katolika Jakuba.

Tradycją lojalistów jest rozpalanie 11 lipca tuż po północy wielkich ognisk w różnych częściach miasta. Reporterzy Belfast Telegraph podczas wizytowania miejsc wznoszenia konstrukcji ognisk dowiedzieli się o planach palenia kukły papieża, symboli religijnych oraz flag irlandzkich. Jedno z największych ognisk ulokowane jest w Sandy Row. Przewodniczący komitetu zajmującego się organizacją uroczystości Graham Nelson powiedział, że w zeszłym roku spalono na nim sześćdziesiąt flag irlandzkich, wizerunek papieża i dodał, że planują powtórzyć to także w tym roku.

Na innym ognisku na Lanark Way spalono figure Matki Boskiej skradzioną z kościoła Świętego Krzyża w Ardoyne. Inny z organizatorów powiedział, że nie zamierzają powtarzać takich aktów, jednak nie może wykluczyć palenia flag irlandzkich. Politycy wezwali lojalistów aby nie dopuszczali się bezczeszczenia przedmiotów kultu religijnego.

Politycy i media apelują aby podczas uroczystości nie dochodziło do zachowań jawnie prowokacyjnych. Tradycja palenia ognisk jest kultywowana i organizowana przez Zakon Oranżystów. Stosy budowane są głównie z drewnianych palet, które są kupowane lub przekazywane przez lokalnych przedsiębiorców.

Na podstawie: Belfast Telegraph
Źródło: Autonom

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o