Lody waniliowe bez mleka, śmietany i wanilii

Opublikowano: 02.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 600

Czego spodziewamy się kupując lody o smaku waniliowym? Wiadomo, że lodów o smaku waniliowym!

To pytanie tylko z pozoru może się wydawać głupie i absurdalne, bo jak się okazuje kupując zamrożony deser o takim właśnie smaku w jednym z supermarketów w Wielkiej Brytanii można się nieźle przejechać. Jak się okazuje, niektóre sprzedawane pod własnymi markami lody waniliowe w brytyjskich sieciówkach nie zawierają ani świeżego mleka, ani wanilii, ani śmietany.

Co zatem znajduje się w środku i czy w ogóle w takim przypadku można mówić o prawdziwych lodach?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez “Which?” aż jeden na pięć mrożonych przysmaków dostępnych w sprzedaży w UK nie zawierał żadnego z tych, kluczowych przecież dla smaku lodów, składników! Z kolei w połowie z 24 produktów tego typu w wykazie składników znajdowała się wanilia, mleko i śmietana, w a drugiej połowie brakowało jednego, dwóch lub wszystkich trzech.

Według “Which?” “Soft Scoop Vanilla Ice Cream” (dostępne w Tesco, Asdzie, Morrisons i Tesco), “Ms Molly’s” z Tesco oraz “Wall’s Soft Scoop Vanilla Ice Cream” nie zawierały żadnego z trzech podstawowych składników. Jak to możliwe, że produkty te wciąż sprzedawane są jako lody waniliowe choć wszystko wskazuje na to, że obok lodów to nawet nie stały? Otóż w 2015 zniesiono odpowiednie przepisy dotyczące minimalnego udziału tych składników w danym produkcie i teraz w zasadzie producenci mogą pod tą nazwą sprzedać (niemal!) cokolwiek.

Usunięcie tych sztywnych kryteriów miało na celu zapewnienie producentom większej elastyczności oraz pozwoliło sprzedawać produkty wegańskie i produkty o obniżonej zawartości tłuszczu, jako lody. Pojawiły się rzeczywiście nowe smaki, ale jednocześnie legalne stało się zastępowanie “prawdziwych” składników tańszymi odpowiednikami.

Obecnie produkty oznaczone jako lody mleczne muszą zawierać co najmniej pięć procent tłuszczu mlecznego, niektóre białka pochodzące z mleka i być pozbawione tłuszczów zwierzęcych.

Zdjęcie: StockSnap (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. kuralol 02.09.2018 13:00

  Ważne żeby była depopulacja czyli w lodach był sam karagen + E-smak. Cała reszta jest nieważnym zbędnym dodatkiem.

 2. Abnegat 02.09.2018 13:45

  Niestety, taka smutna prawda – sam pracowałem u producenta słodyczy z Elbląga, gdzie nawet mleko w proszku zostało zastąpione przez agar…, smacznego.

 3. net 02.09.2018 18:07

  Powinien powstać portal opisujący oszukańcze praktyki producentów w danych produktach. Zamiast mleka agar, zamiast chmielu żółć bydlęca….. zapewne setki przykładów. Droope by sobie dali ogolić, by tylko więcej zarobić. Po części to też wina ludzi, bo tanie mięso psy jedzą, a oni chcą mieć wszystko TANIO.
  Dać wybór uczciwego droższego produktu i taniego chłamu. Wówczas nikt nie może mieć pretensji, że go chemia zżera.

 4. Szwęda 02.09.2018 18:16

  Dodawanie szkodliwych substancji do żywności przez producentów powinno być tak samo ścigane i tak samo surowo karane jak produkcja i handel twardymi narkotykami czy uprawianie terroryzmu itp.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.