Lodowce w Szwajcarii topnieją w zatrważającym tempie

Opublikowano: 31.08.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Dwie trzecie terytorium Szwajcarii stanowi obszar górski, a jego mieszkańcy od dawna przystosowują się do ochrony przed lawinami i osuwiskami. W sobotę ratownicy przerwali trzydniowe poszukiwania 8 zaginionych turystów: czterech Niemców, dwóch Szwajcarów i dwóch Austriaków, którzy udali się na szczyt Chengalo w dniu potężnego osuwiska. Zdaniem ekspertów winne jest między innymi ocieplenie wywołujące topnienie lodowców.

Osuwisko zatrzymało się w pobliżu miejscowości Bondo, z której zostało ewakuowanych około 100 osób. Kolejna lawina pojawiła się dwa dni później, przerywając operację ratunkową, a władze nie wykluczają nowych klęsk żywiołowych w okolicy popularnej wśród fanów górskiej wspinaczki.

Przed tragedią czujniki zainstalowane na szczycie Chengalo wykazały przesunięcie skał, a władze częściowo zablokowały drogi w tym obszarze. Konsekwencje osuwiska okazałyby się tragiczne, jednak wieś leżąca w jego pobliżu została ochroniona betonową zaporą.

Naukowcy ostrzegają przed kolejnymi podobnymi zdarzeniami podając prosty powód: klimat w Alpach staje się cieplejszy. „Nawierciliśmy wszystkie rodzaje skał na różnych wysokościach, a nasze badania wykazują ich zauważalne ocieplenie w ciągu ostatnich 10-20 lat” – twierdzi Marcia Phillips ze szwajcarskiego instytutu zajmującego się klimatem

Alpejskie skały są warstwowe i porowate, a ich pęknięcia wypełnia lód. Jeśli temperatura będzie wzrastać, zaczną się problemy. Władze szwajcarskie już zaostrzyły przepisy i nakazały właścicielom infrastruktury narciarskiej ciągłe sprawdzanie stabilności oraz niezawodności ich konstrukcji. Nie wyklucza się także zamknięcia lub przebudowy niektórych ośrodków.

Autorstwo: Scarlet
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o