Litwa ukrywała prawdę o tajnych więzieniach CIA?

Opublikowano: 02.06.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 403

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu ogłosił, że w latach 2005-2006 na terytorium Litwy rzeczywiście istniało tajne więzienie CIA, donoszą media.

Mapa tajnych lotów na Litwę

ETPC nakazał krajowi wypłacenie odszkodowania w wysokości 130 tysięcy euro Saudyjczykowi Abu Zubajdzie, który jest obecnie osadzony w więzieniu w bazie marynarki wojennej USA w Guantanamo na Kubie.

„Sąd doszedł do wniosku, że na Litwie od lata 2005 do marca 2006 roku istniało tajne więzienie CIA — czytamy w oświadczeniu. — Pan Zubajda był tam przetrzymywany, a lokalne władze wiedziały, że CIA traktuje go tak, jak zakazuje tego Europejska Konwencja Praw Człowieka”.

ETPC zaznaczył również, że Litwa nie przeprowadziła właściwego dochodzenia w sprawie naruszenia praw więźnia.

W 2014 roku sąd zaspokoił roszczenia Zubajdy przeciwko Polsce. On i inny saudyjski obywatel, Rahim al-Nashiri, oświadczyli, że byli przetrzymywani i torturowani w więzieniu „gdzieś w polskich lasach”. Sąd nakazał Warszawie zapłacić 100 tysięcy euro al-Nashiriemu, a kolejne 130 tysięcy Zubajdzie jako odszkodowanie za poniesione straty.

Pierwsze doniesienia na temat tajnych więzień CIA pojawiły się w prasie w 2005 roku. Wtedy polskie władze kategorycznie zaprzeczyły temu faktowi, jednak w 2008 roku polska prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Ofiarami w tej sprawie były trzy osoby: obywatel Jemenu Walid Muhammad bin Attash, oskarżony przez USA o udział w atakach terrorystycznych z 11 września, obywatel Arabii Saudyjskiej Abd al-Rahim al-Nashiri, oskarżony o zorganizowanie ataku na amerykański niszczyciel USS „Cole” w 2000 roku w Jemenie i Palestyńczyk Abu Zubajda, oskarżony o udział w atakach terrorystycznych Al-Kaidy.

Biały Dom oficjalnie poinformował, że wszystkie podobne miejsca zostały zamknięte w 2009 roku na polecenie amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o