Litwa ukrywała prawdę o tajnych więzieniach CIA?

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu ogłosił, że w latach 2005-2006 na terytorium Litwy rzeczywiście istniało tajne więzienie CIA, donoszą media.
Mapa tajnych lotów na Litwę

ETPC nakazał krajowi wypłacenie odszkodowania w wysokości 130 tysięcy euro Saudyjczykowi Abu Zubajdzie, który jest obecnie osadzony w więzieniu w bazie marynarki wojennej USA w Guantanamo na Kubie.

„Sąd doszedł do wniosku, że na Litwie od lata 2005 do marca 2006 roku istniało tajne więzienie CIA — czytamy w oświadczeniu. — Pan Zubajda był tam przetrzymywany, a lokalne władze wiedziały, że CIA traktuje go tak, jak zakazuje tego Europejska Konwencja Praw Człowieka”.

ETPC zaznaczył również, że Litwa nie przeprowadziła właściwego dochodzenia w sprawie naruszenia praw więźnia.

W 2014 roku sąd zaspokoił roszczenia Zubajdy przeciwko Polsce. On i inny saudyjski obywatel, Rahim al-Nashiri, oświadczyli, że byli przetrzymywani i torturowani w więzieniu „gdzieś w polskich lasach”. Sąd nakazał Warszawie zapłacić 100 tysięcy euro al-Nashiriemu, a kolejne 130 tysięcy Zubajdzie jako odszkodowanie za poniesione straty.

Pierwsze doniesienia na temat tajnych więzień CIA pojawiły się w prasie w 2005 roku. Wtedy polskie władze kategorycznie zaprzeczyły temu faktowi, jednak w 2008 roku polska prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Ofiarami w tej sprawie były trzy osoby: obywatel Jemenu Walid Muhammad bin Attash, oskarżony przez USA o udział w atakach terrorystycznych z 11 września, obywatel Arabii Saudyjskiej Abd al-Rahim al-Nashiri, oskarżony o zorganizowanie ataku na amerykański niszczyciel USS „Cole” w 2000 roku w Jemenie i Palestyńczyk Abu Zubajda, oskarżony o udział w atakach terrorystycznych Al-Kaidy.

Biały Dom oficjalnie poinformował, że wszystkie podobne miejsca zostały zamknięte w 2009 roku na polecenie amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy.

Źródło: pl.SputnikNews.com