Legalizacja marihuany zmniejsza skalę brutalnych przestępstw

Opublikowano: 07.07.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 127

Niedawno pojawiły się informacje na temat tego, że legalizacja marihuany w niektórych stanach USA zmniejszyła odsetek brutalnych przestępstw. Wyniki opublikowano nawet w czasopiśmie naukowym „The Economic Journal”, gdzie można przeczytać, że od czasu legalizacji medycznej marihuany w stanach, które graniczą z Meksykiem, przestępczość spadła tam średnio o 13%.

Evelina Gavrilova, ekonomistka i autorka badań wypowiedziała się dla brytyjskiego dziennika The Guardian, że nowe przepisy pozwalają producentom marihuany na bezpieczniejsze i skuteczniejsze działanie. Obecnie kartele narkotykowe mają mniejsze zyski, a to prowadzi do zmniejszonej liczby przypadków brutalnych przestępstw w stanach znajdujących się blisko granicy z Meksykiem.

Naukowcy przeanalizowali raporty FBI z lat 1994-2012 i ustalili, że zabójstwa związane z narkotykami spadły od tamtego czasu aż o 41%, a przestępstwa rabunkowe o 19%. Odsetek popełnianych zbrodni najbardziej zmniejszył się w Kalifornii – o około 15%, a najmniej w Arizonie – 7%.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że w USA jest także wiele stanów, które zalegalizowały marihuanę nie tylko do celów medycznych, ale także „rekreacyjnych”, takich jak Alaska, Kalifornia, Oregon, Maine, Waszyngton i Nevada. W przypadku niektórych stanów konopie indyjskie są legalne tylko dla osób, które ukończyły 21 rok życia, można też hodować do 6 krzaczków na własny użytek.

„Kiedy wpływ na przestępczość jest tak znaczący, to rzeczywiście lepiej zalegalizować marihuanę i pozwolić ludziom płacić za nią podatki, zamiast traktować ją jako nielegalną używkę” – twierdzi Gavrilova.

Według analityków, legalny rynek marihuany ma wzrosnąć w USA do co najmniej 24,1 mld dolarów już w 2025 roku, co będzie dużym skokiem w porównaniu z 6,6 mld w 2016 roku, gdy zaczęto ją legalizować.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o