Legalizacja marihuany zmniejsza skalę brutalnych przestępstw

Opublikowano: 07.07.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 377

Niedawno pojawiły się informacje na temat tego, że legalizacja marihuany w niektórych stanach USA zmniejszyła odsetek brutalnych przestępstw. Wyniki opublikowano nawet w czasopiśmie naukowym „The Economic Journal”, gdzie można przeczytać, że od czasu legalizacji medycznej marihuany w stanach, które graniczą z Meksykiem, przestępczość spadła tam średnio o 13%.

Evelina Gavrilova, ekonomistka i autorka badań wypowiedziała się dla brytyjskiego dziennika The Guardian, że nowe przepisy pozwalają producentom marihuany na bezpieczniejsze i skuteczniejsze działanie. Obecnie kartele narkotykowe mają mniejsze zyski, a to prowadzi do zmniejszonej liczby przypadków brutalnych przestępstw w stanach znajdujących się blisko granicy z Meksykiem.

Naukowcy przeanalizowali raporty FBI z lat 1994-2012 i ustalili, że zabójstwa związane z narkotykami spadły od tamtego czasu aż o 41%, a przestępstwa rabunkowe o 19%. Odsetek popełnianych zbrodni najbardziej zmniejszył się w Kalifornii – o około 15%, a najmniej w Arizonie – 7%.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że w USA jest także wiele stanów, które zalegalizowały marihuanę nie tylko do celów medycznych, ale także „rekreacyjnych”, takich jak Alaska, Kalifornia, Oregon, Maine, Waszyngton i Nevada. W przypadku niektórych stanów konopie indyjskie są legalne tylko dla osób, które ukończyły 21 rok życia, można też hodować do 6 krzaczków na własny użytek.

„Kiedy wpływ na przestępczość jest tak znaczący, to rzeczywiście lepiej zalegalizować marihuanę i pozwolić ludziom płacić za nią podatki, zamiast traktować ją jako nielegalną używkę” – twierdzi Gavrilova.

Według analityków, legalny rynek marihuany ma wzrosnąć w USA do co najmniej 24,1 mld dolarów już w 2025 roku, co będzie dużym skokiem w porównaniu z 6,6 mld w 2016 roku, gdy zaczęto ją legalizować.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.