Łańcuchy znikną?

Opublikowano: 16.02.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 408

Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt pracuje nad nowelą ustawy, mającej polepszyć warunki psów w schroniskach. W nowym projekcie uwzględniono również inne, cenne zmiany, na które wcześniej PO nie godziła się, nie chcąc podpaść koalicjantowi.

Szefem zespołu jest poseł PO Paweł Suski. “Empatia wobec zwierząt nie ma barw politycznych, dlatego liczymy na to, że tym razem się uda” – skomentował prace nad nowelizacją ustawy. W Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Zwierząt zasiadają przedstawiciele PO, Nowoczesnej i PiS.

Nowy projekt jest naprawdę rewolucyjny. Zakłada daleko idące zmiany m.in. całkowity postulat zlikwidowania psich łańcuchów oraz powszechny obowiązek chipowania psów na koszt właściciela. Obecnie wolno trzymać psa na łańcuchu co najmniej trzymetrowym, pod warunkiem, że po 12 godzinach zwierzę zostanie z niego spuszczone.

Posłowie chcą również ustawowo wprowadzić zakaz występów dzikich zwierząt w cyrkach oraz zakaz uboju rytualnego. To nowości, wokół których PO krążyła w poprzedniej kadencji, ale dała się zastraszyć ludowcom, którzy nie są znani z szacunku wobec praw zwierząt.

Są również plany udoskonalenia kontroli nad bezdomnymi zwierzętami. “W Polsce funkcjonuje patologiczny system, który skutkuje nie tylko krzywdą zwierząt, ale też ogromnymi wyłudzeniami publicznych pieniędzy” – mówi Paweł Suski, pijąc do fikcyjnego wielokrotnego odławiania zwierząt czy podawania w statystykach tych, które już nie żyją, aby wyłudzić pieniądze od samorządu. Zaprzestaniu wyłudzeń ma pomóc powszechne czipowanie, o które już w 2013 r. upominała się Najwyższa Izba Kontroli.

Zwolennikiem zmian jest Marek Suski, wiceprzewodniczący zespołu z ramienia PiS: “Czipowanie może nie jest najszczęśliwszym pomysłem, problem w tym, że nikt niczego mądrzejszego nie wymyślił. Trzeba się poważnie pochylić nad tym, co się dzieje w schroniskach. Mamy też narastającą falę krytyki wobec wielkich ferm zwierząt futerkowych.”

Zakaz ferm również znalazł się w projekcie. Krytycy oceniają, że ciężko będzie przekonać silne lobby rolnicze w PiS, jednak jest szansa, że przynajmniej część rozwiązań zostanie wdrożona.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

czipy są rakotwórcze, powinny zostać zakazane, poza tym nie życzę sobie, żeby PiS inwigilował mojego futrzaka

wezprzestan
Użytkownik
wezprzestan

@agama
Co bedzie jak nie tylko futrzaka ale tak jak we wloszech? Myslisz, ze w Polsce tez wprowadza czipowanie niedlugo? Ciekawe jakie stanowisko w tej sprawie ma PiS.

Szurnięty Mędrzec
Użytkownik
Szurnięty Mędrzec

Nieważne, czy nowelizacja przejdzie, mój kot i tak ma to w * .

agama
Użytkownik

@ wez przestan

futro będzie :)