Kurierzy dostarczający jedzenie to pełnoprawni pracownicy

Opublikowano: 26.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 739

To wyrok, którego znaczenie może wykroczyć poza granice jednego tylko kraju. Wszystko zależy od tego, czy Europa zachowa się uczciwie.

Isaac Cuende był pracownikiem znanej również w Polsce firmy Glovo, której kurierzy dostarczają posiłki w całym kraju, czasem z prawdziwym poświęceniem, jak podczas pandemii. Oczywiście nie mógł liczyć na zatrudnienie na pełnym etacie zabezpieczającym mu pełnię praw pracowniczych. Zwrócił się zatem do sądu, by ten określił, czy pracując dla Glovo, pozostawał w stosunku pracy.

To nie pierwsze tego typu wystąpienie do sadu w Hiszpanii, lecz do tej pory sądy wydawały różne orzeczenie i nie było jednolitej linii orzeczniczej. Tym razem jednak hiszpański Sąd Najwyższy postanowił o zasięgnięciu opinii wszystkich 17 sędziów Wydziału Pracy. I tym razem wyrok był jednoznaczny: kurierzy dostarczający jedzenie są pełnoprawnymi pracownikami, a firma Glovo i wszystkie inne nie są jedynie „pośrednikami”, którzy łączą człowieka pozostającego na samozatrudnieniu z odbiorcą, lecz pracodawcą z wszelkimi wynikającymi z tego zobowiązaniami.

To pierwszy, jak podają hiszpańskie media, wyrok tego typu, regulujący relacje między kurierami a platformami, organizującymi sieć sprzedaży. Orzeczenie oznajmiające, iż w przypadku kurierów Glovo nie ma mowy o żadnym „samozatrudnieniu” i „byciu niezależnym przedsiębiorcą” ma szanse jednoznacznie i ostatecznie uregulować wzajemne relacje.

Glovo jednak nie zamierza się poddawać. Oczywiście ogłosiło, że „szanuje” decyzję sądu, ale oczekuje zarówno od rządu jak i całej Unii Europejskiej ustanowienia ram regulacyjnych. To oznacza, że Unia Europejska będzie miała szansę się wykazać, na ile jej zapewnienia o konieczności zapewnienia sprawiedliwych stosunków pracy są szczere, a na ile są zwykłym łgarstwem, których tak wiele do tej pory opowiadano ludziom pracy najemnej w Europie.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.